آخرین اخبار «جنگل های ا

جنگل سرو لبنان که در نزدیکی بچار و در دامنه کوهستان گسترش یافته یکی از آخرین ذخیرههای جنگلی گسترده سرو در لبنان است که از دوران کهن به یادگار مانده است. این جنگلهای کهن که بخش مهمی از نواحی شمال کشورمان را در بر گرفتهاند، در شش منطقه گسترده و در بخشهایی از ۵ استان شمالی ایران واقع شدهاند. با اینکه طی سالیان سال بسیاری از درخت های موجود در این منطقه فرسوده و تخریب شده اند، اما با این حال همچنان یکی از فشرده ترین و گسترده ترین جنگل های بارانی جهان را در خود جای داده است. البته تحت هیچ شرایطی به هیچ ارگان و نهاد و اشخاص اجازه تخریب جنگلهای ارسباران داده نمیشود.

به گزارش ایرنا، مدیر کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی روز دوشنبه در جمع خبرنگاران در آغاز سومین روز سفر ارزیابان یونسکو به تشریح برنامه و اقدامات صورت گرفته در خصوص ثبت جهانی جنگلهای ارسباران پرداخت. آبدار اظهار کرد: علاوه بر بازدید های صورت گرفته، ارزیابان یونسکو با حضور معاون میراث فرهنگی کشور و مشاوران طرح پرونده ثبت جهانی ارسباران به منظور بررسی ویژگیهای منحصر به فرد منطقه حفاظت شده ارسباران، دلایل جمهوری اسلامی ایران برای ثبت جهانی این اثر و اقدامات انجام شده نشستی تخصصی برگزار کردند.

یکی از مهمترین ویژگیهای این جنگل که باعث شده به یکی از مناطق خاص ایران و حتی جهان تبدیل شود، قرارگیری آن در محل برخورد سه اقلیم خاص جنوب و غرب آسیاست. به عقیده وی طبق ضوابط جهانی ثبت میراث طبیعی جهانی واجد معیارهای لازم، با هماهنگی دستگاه اجرایی متولی که به نمایندگی از دولت منابع را در تملک دارد، معمول است با این وجود نزدیک به یک دهه است که هر از چند وقتی میراث فرهنگی از محل اعتبار ملی در مبحث خارج از تخصص خود در حوزه دیگر دستگاهها ورود پیدا کرده دست به تهیه گزارش میزند. به گفته این کارشناس آخرین مورد این ورود خارج تخصص را می توان به تهیه گزارش ثبت ارسباران عنوان کرد که در گزارش مزبور حتی ارزیابی میدانی شفافی از معیارهایی مثل: پروسه تاریخی زمین شناسی، پروسه اکولوژیک، جلوههای زیبائی شناسی و تنوعزیستی که منحصر بفرد بودن جهانی آنها را توجیه نماید ارائه نشده است.

مرتضی آبدار گفت: دکتر استرهام لندن برگو، متخصص گیاه شناسی و دکتر فیصل ابو عزالدین، متخصص مناطق حفاظت شده در بدو ورود به کلیبر با استقبال رسمی مقامات محلی، مؤسسات گردشگری، سازمانهای مردم نهاد و عموم مردم، کار خود را آغاز کردند. در این ضمن، دولت مرکزی مذاکره با سران نهضت را آغاز کرد که در نتیجه ادامه تجاوز روسها، بینتیجه ماند. تحقیق حاضر هدف بررسی تغییرات پوشش جنگل های شهرستان رومشکان و پیش بینی آن با استفاده از روش فازی شیءپایه طبقه یندی و مدل مارکوف است و نیز پرسش به این سوال که کدام عمل بیشترین سهم را در تخریب چنگل ها داشته است؟

تحقیق حاضر با هدف تعیین تغییر سطح کاربری جنگل های منطقه حفاظت شده ارسباران و تبیین عوامل مؤثر در این تغییرات با استفاده از سنجش از دور و GIS انجام گرفته است. مجموعه بایزید بسطامی دانشمند مشهور بسطام و آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی، عارف و شاعر ایرانی در روستای قلعه نو خرقان از جاذبه های تاریخی در نزدیکی جنگل ابر شاهرود هستند. به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز آذربایجان شرقی، رحیم مهردادی افزود: آتش سوزیهای جنگلی در محدوده روستاهای هوچ، آوارسین، نوجه ده سفلی، خریل، ییلاق تارودی اولن، صومعه و قلعه لو از روز یک شنبه ۱۹ مرداد شروع شده بود و با توجه به وزش شدید باد و پوشش علفی غنی در کف جنگل و دمای زیاد هوا و به تبع آن گسترش دامنه آتش سوزی، اطفای آن زمان بر شد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجانشرقی ادامه داد: شش ماه برای اثبات گزارشات مبنیبر تخریب جنگلهای ارسباران از سوی مجتمع مس سونگون؛ زمان صرف کردیم و جلسات مختلفی داشتیم و نهایتاً با حمایتهای فعالان رسانهای و محیط زیست استان و منطقه ارسباران، فشاری به ادارهکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجانشرقی در رابطه با از سرگیری ادامه فعالیتهای معدنی در مناطق جنگلی وارد نمیشود. محدوده شش کیلومتری به عنوان فضای تحت تأثیر روستا انتخاب شد. نتایج بررسیها نشان داد که عوامل کنترل­ کننده ­ی زیر به عنوان دشمنان­ طبیعی آفت در مراحل تخم، لارو و شفیره عمل می کنند. آتش سوزی به عنوان یک عامل اکولوژیکی می تواند ویرانگر بوده و در عین حال با داشتن یک برنامه درست، می تواند راه حل مناسبی در مدیریت اکوسیستم ها محسوب شود.

انوشیروان شیروانی وجود 23 گونه گیاهی منحصر به فرد را به عنوان یکی از شاخص های جنگل های ارسباران برای ثبت یونسکو ذکر کرد و افزود: 13 گونه این گیاهان در کل ایران وجود دارد اما 10 گونه آن منحصر به ارسباران است که یک ویژگی متمایز است. این سرزمین بسیار زیبا، بهرهمند از چشماندازهایی خارقالعاده، طبیعتی بکر و دستنخورده و دیدنیهایی مجذوبکننده است که مسافران و گردشگران را هنگام حضور در این منطقه با حیرت و شگفتی روبهرو میسازد.جالب است بدانید که یونسکو بیش از ۷۰ هزار هکتار از اراضی ارسباران را بهعنوان «ذخیرهگاه زیستکره»، به ثبت رسانده است.

پایش مداوم مناطق شهری و روستایی و جنگل ها و مراتع در زمان آتشسوزی و یا وقوع هر مخاطره دیگری، مدلسازی رفتاری در زمان بحرانها و تهدیدات زیست محیطی از کاربردهای سنجش از دور میباشد که نیاز به توجه بیشتر به این فناوری را در مدیریت بحران از سوی مقامات مسئوول میطلبد. به گزارش ایمنا، سعید شعربافتبریزی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: طرح پارک گردشگری قبل از شهادت سپهبد سلیمانی تهیه شده است، اما با توجه به اینکه میزان ترددها متناسب با آن زمان نیست.

سوادکوه از آن دسته از مناطق پرطرفدار برای اقامت در زمان مسافرت است، که شما عزیزان می توانید برای اجاره ویلا در سوادکوه و اقامت در این منطقه از سایت اتاقک استفاده کنید. قریه آبکمری که در جنگلات پسته خویش شهرت بخصوص را کسب کرده که سالانه هزاران نفر اعم از ساکنین این ولسوالی، ولسوالیهای اطراف ونیز سایر ولایات همجوار بادغیس از آن استفاده میکنند. کوهستان های قفقازی ایران در نزدیکی مرز با کشور های جمهوری آذربایجان و ارمنستان را یک ذخیره غنی از زیست گاه کره عنوان کرده است.

بادغیس که از نظر جغرافیایی که بین منطقه تحت نفوذ اسماعیل خان و منطقه تحت رهبری حزب جنبش ملی به رهبری عبدالرشید دوستم قرار دارد، در بیشتر تاریخ اخیر خود نقش حائل را بین آنها ایفا کرده است. مککوری و فریس مشتاقانه در حال تلاش برای بهبود تخمینهای خود از سن سایت فسیل هستند، که میتواند پژوهشگران را در فهم بهتر میزان تغییر زمین مکگرت از یک جنگل بازانی گرمسیری به یک بوتهزار کمک کند ــ سرنخی درباره این که واکنش جنگلهای بارانی به اقلیمهای در حال تغییر امروزی چه خواهد بود. باشگاه خبرنگاران جوان ـ پس از نزدیک به ۳۰ سال در روز ۲۴ ژانویه ۱۹۷۲ (دوشنبه ۴ بهمن ۱۳۵۰)، شوییچی یوکویی سرجوخه ارتش پادشاهی ژاپن در جنگلهای گوام پیدا شد و خبر پایان جنگ جهانی را شنید!

این جنگل بی شک از زیباترین جنگل های ایران و حتی دنیا به شمار میرود و مکانی رویایی و سحرانگیز برای بازدیدکنندگان میباشد که رویای قرار گرفتن بر فراز ابرها را برای انسان به برآورده میکند. این نشریه بر اساس نامه شماره 3/7135 مورخ 1384/12/23 وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دارای درجه علمی-پژوهشی است. همانطور که از این نامها میتوان دریافت، اساس نامگذاری این منطقه روی رودخانه ارس (آراز) و کوه قرهداغ بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید