باداب سورت کجاست؟

از جمله این دیدنی ها می توان به سد و دریاچه طالقان، آبشار کرکبود، آبشار سوهان، آبشار شله بن، روستای کلارود، روستای اورازان، کتیبه گردنه عسلک، غار پنجعلی، ارژنگ قلعه و چشمه های آب گرم اشاره کرد. در واقع این شهر در تابستان و نیمی از بهار، آبوهوای نیمهخشک و گرم دارد و در پاییز آبوهوایی سرد و کوهستانی. به دلیل کوهستانی بودن و ارتفاع زیاد، در تابستان آب و هوای این دریاچه مطبوع و دل انگیز است.

توان بسیار بالای زیستگاهی حیات وحش و مرتبط با پارك ملی این جزیره دریاچه ارومیه را از اهمیت زیست محیطی ویژه ای برخوردار كرده است . این چشمه ها از شمال به ارتفاعات و تپه های پوشیده از جنگلهایی با درختان سوزنی برگ می رسد، از جنوب مشرف به دره های پایین دست و از شرق در مجاورت ارتفاعات پوشیده از گیاهان بوته ای و درختچه ها است. واجب بدنى : عمل واجبى كه مكلف بايد با اعضا و جوارحش آن را انجام دهد؛ مانند نماز، جهاد. رشته کوه شاهانکوه از درّۀ وَهرگان در ۴۰ کیلومتری شمال غربی فریدونشهر شروع شده و رو به سوی جنوب شرقی تا درّۀ آب میدانک در ۲۵ کیلومتری جنوب غربی فریدونشهر به طول بیش از 40 کیلومتر و عرض متوسط آن ۱۰ کیلومتر میباشد.

دهکده توریستی زاینده رود در پنج کیلومتری چادگان و پشت سد معروف زایندهرود قرار دارد که محلی سرسبز و خوشآبوهوا، بهخصوص در فصل تابستان است. چشمه ورجوی: چشمه معدنی ورجوی در فاصله ۵/۸ کیلومتری جنوب مراغه از زمین خارج می شود. مردم منطقه معتقدند کیخسرو قبل از آنکه در غار معروف کیخسرو ازنظرها پنهان شود در این چشمه غسل کرده است . شهرستان سرعین در زمانهای قدیم به علت قرار گرفتن در مسیر جاده ابریشم و وجود معبد آناهیتا در بالای تپه معروف شهر به عنوان مکان زیارتی زرتشتیان و نیز وجود باغهای سرسبز و چشمههای متنوع، یکی از مکانهای استراحت کاروانهایی بوده است که از جاده ابریشم عبور میکردند در مسیر این جاده که از جلوی ساختمان فعلی مجتمع آبدرمانی قهوه سویی عبور میکند، برای راحتی اسکان کاروانیان، قهوه خانه و چند اتاق کوچک ساخته شده بود که به علت اینکه راه ورود به استخر این آبگرم از درون قهوه خانه میگذشته است، به نام «آبگرم قهوه سویی» معروف شده است.

اين بندر يكي از بنادر مهم درياچه اروميه در آذربايجان شرقي است.در سمت شمالي بندر رحمانلو اسكله اي براي پهلو گرفتن كشتي هاي باربري و مسافربري، و در بخش جنوبی آن محلی برای مسافرانی است كه برای استفاده از آب و لجن درياچه بمنظور درمان برخی از بيماری ها مفيد است به اين بندر می آيند، بنا شده است.با هم تمام آب های طبیعی تبریز شامل چشمه ها و بنادر و آبشارها و برکه های اطراف تبریز را مرور کردیم که برای تفریح و گشت و گذار ایده آل هستند. در طبیعت دلانگیز این منطقه خبری از اقامتگاه و سایر امکانات نیست؛ البته اگر طالب آن هستید بعد از یک گردش بینظیر، شب را آنجا بمانید، میتوانید از اقامتگاههای روستای اروست یا حسینیه این روستا استفاده کنید.

محال است کسی مسافر این شهر باشد و هنگام قدمزدن در خیابانهای آن، محو تماشای رنگها و نقش و نگارهای این جاجیمها نشده و برای خرید آن وسوسه نشود. قیمت مناسب، بافت منسجم و استحکام عالی این جاجیمها زبانزد خاص و عام است. این چشمه در غرب ایران و در نزدیکی شهرستان دورود استان لرستان واقع شده است که برای دسترسی به آن باید به روستای چشمه ده کولیان رفته و سپس مسیر خود را در دل کوههای اطراف آن ادامه دهید. این کوهها در واقع قلههایی رنگین هستند که هر چشمی را خیره میکنند و با رنگهای زرد، قرمز، سفید و نارنجی همچون نقاشیهای زیبایی به نظر میرسند.

مهمانپذیر پارک بستان آباد و مهمانسرای پارسیان این شهر دو گزینه خوب هستند که با مجتمع آبگرم این شهر هم فاصله چندانی ندارند. این چشمه آبگرم دارای گاز کربنیک بوده و منشا آب آن نیز نیمه عمیق می باشد. با سرازیرشدن این رودخانهها در منطقه، طبیعت جلوه خاصی به خود گرفته و همه از تماشای آن لذت میبرند. با مراجعه به تاریخ ابران درمییابیم که این شهر پایتخت ییلاقی ایلخانیان به شمار میرفته است.

اگر ضعیف هم نوشتید باز از خودمانید باید تاریخ خود را خود بنویسم و بخوانیم . اگر شما هم به این شهر سفر کردهاید، خوشحال می شویم تجربیات خود را با تیم ره بال آسمان در میان بگذارید. ما را در طول سفر تنها نگذارید. ما نیز امروز قصد کردهایم که به این شهر سری بزنیم. بر زندگی ما دارد. این آبشار یکی از مناطق دیدنی است که علاوه بر مناظری زیبا، آبوهوایی ملایم و تمیز دارد. همچنین علاوه بر گونههای مختلف گیاهی، گونههای مختلف جانوری نیز در منطقه حفاظت شده کاغذکنان، زندگی میکنند.

این منطقه در جنوب شهرستان میانه قرار گرفته و یکی از بزرگترین مناطق حفاظت شده کشور است. تحت حفاظت سازمان محیط زیست قراردارند. آبشار بلوکان به رودخانه شهرچای سرازیر شده و پس از آن به قزل اوزن و در نهایت به دریای خزر میریزد. همچنین رود سیاه چمن یکی دیگر از رودخانههای مهم شهرستان بستان آباد است که از ارتفاعات بزغوش سرچشمه میگیرد و سرانجام به رود شهرچای میریزد. میانه سه رود اصلی دارد که قزل اوزن، شهرچای و قوریچای نام دارند و در تأمین آب شهر و تلطیف آبوهوای شهرستان نقش بسزایی دارند.

رودخانه قزل اوزن، یکی از طولانیترین رودخانههای ایران است که از کوههای کردستان سرچشمه میگیرد و به دریای خزر میریزد. تمامی رودخانههای اطراف بستان آباد از کوه سهند سرچشمه میگیرند. این آبشار که در درهای سرسبز واقع شده، از دامنه ارتفاعات بزغوش سرچشمه میگیرد و با 10متر ارتفاع به پایین میریزد. یکی از شهرستانهای آذربایجان شرقی، شهرستان میانه است که در جنوب شرقی این استان در شمال غرب ایران واقع شده و در مرکز آن نیز شهری با همین نام قرار دارد. به استان آذربایجان شرقی که سفر کنید هزاران جای دیدنی پیش روی شماست که شاید بازدیدشان تا روزها هم طول بکشد.

مسلماً سفر به استان آذربایجان شرقی و مخصوصاً شهر زیبای بستان آباد تجربهای بهیادماندنی برای هر گردشگری خواهد بود. میزبانی از دولت سیزدهم در سومین سفر از آنِ مردم استان خراسان جنوبی در روز جمعه ۱۹ شهریورماه بود، که با بازدید از معادن زغال سنگ پروده طبس و شنیدن مشکلات ودرخواست معدنکاران این شهرستان از جمله ایجاد زیرساختهای معادن توسط دولت شامل خط ریلی، راه دسترسی، برق، آب و مخابرات برای توسعه معادن آغاز شد و سپس با بازدید از محله کاظمیه شهر بیرجند ادامه یافت.

بهترین زمان سفر به میانه، اوایل بهار است. سخن سعدی شیرین و نمکین و در عین حال فصیح و بلیغ است. اگر قصد بازدید از این آبشار را دارید میتوانید مطمئن باشید که امکانات اقامتی هم برایتان فراهم است و میتوانید چند روزی را در کنار این آبشار سر کنید. در ادامه چند گزینه از سوغات خوب این شهر را برایتان میآوریم. بستان آباد شهر شاعران و فرهیختگان بسیاری از جمله شاعر نامی ترک زبان، استاد محمدحسین بهجت، ملقب به شهریار است.

این آب ها و یا چشمه ها را نظر کرده (مقدس) می دانند و کسیکه داخل آب می رود به فراخور حال باید چیزی صدقه به متولی این مکان مقدس بدهد و عقیده دارند کسانی که داخل آب چشمه مقدس می شوند باید پاک و طاهر باشند والا آب مقدس قهر کرده ممکن است خشک شود یا جا عوض کند. آبوهوای میانه به جز در قسمتهای میانی و جنوب شرقی آن، خشک و سرد است؛ اما به طور کل در تمام فصلهای سال دو نوع آبوهوا دارد. قدمت این شهر به قبل از اسلام میرسد.

این شهر در گذشته (تقریباً هزار سال قبل) به «اوجان» معروف بود. شهر تاريخي و زيباي اهر به نام مدفن عارف بزرگوار شيخ شهاب الدين اهري در تاريخ معروف و مشهور است. تجربه طعم خوش فطیر جزو بهترین یادگاریهای این شهر است و مدتها از یاد و خاطر گردشگران بیرون نمیرود. برای اقامت در این شهر دستتان باز است. کسانی که قصد اقامت در این منطقه را دارند باید در روستای ارست خانه اجاره کنند یا در حسینیهی روستا بمانند. مميز: خردسالي که خوب و بد را تميز مي دهد. اين ساختمان داراي يك برج ساعت چهار جانبي است كه هر پانزده دقيقه يك بار،گذشت زمان را اعلام مي كند.

از دیگر جاذبه های این روستا، می توان به آبشار گؤرگؤر ملک سویی که در مسیر رودخانه خیاوچایی شکل گرفته است اشاره نمود. از مهمترین مراسم اين روستا که به مناسبت هاي مختلف در طول سال برگزار مي شود، می توان به تعزيه خواني هاي ماه محرم، مراسم پريدن از روي آتش در چهارشنبه سوري و مراسم کوسه اشاره کرد. که یکی از زیباترین دریاچه های ایران در فصل پاییز است. اگر با خودرو شخصی قصد رفتن به این منطقه و بازدید از دریاچه را دارید باید پس از خروج از مشهد و طی مسافت ۴۰ کیلومتر از خروجی گلمکان به سمت این روستا ادامه مسیر دهید.

دیدگاهتان را بنویسید