بازنگری بر باغ ایرانی – گلهای شما همچنان میخندند

اگر چه این غذا به نام کوفته تبریزی شهرت دارد؛ اما در سراسر آذربایجان غذایی محبوب به شمار میرود و طرفداران خاص خود را دارد. هل، آناناس، شکر، لیمو، پرتقال و سایر طعم دهندههای خاص مواد تشکیلدهنده شیرینی چای مراغه هستند. در بین همه این سوغاتیها شیرینی چای با بیش از ۱۵۰ سال قدمت و صابون مراغه نیز با همین میزان قدمت، از همه معروفتر هستند. چشمه گرم یا به زبان محلی ایسی بولاق هم یکی دیگر از جاذبههای توریستی مراغه است که به دلیل دارابودن خواص طبی و درمانی، همه ساله عده بسیاری از مسافران را به سوی خود میکشاند و موجب بهوجودآمدن رونق اقتصادی در این منطقه شده است.

ما نیز امروز قصد داریم آلبوم جاهای دیدنی بناب را ورق بزنیم. اگر هم به این دیار خوب سفر کردهاید، برای ما از حالوهوای آن بگویید تا در ره بال آسمان به اشتراک بگذاریم. بیشتر گردشگران و مسافران از این شیرینی خریده و بهعنوان سوغاتی به شهر و دیار خود میبرند. در اواسط قرن پنجم پادشاه واختانگ گرگ سر پایتخت را از متسختا به تفلیس انتقال داد و رهبری مبارزه علیه ایرانی ها را که در سال 386 به گرجستان حمله کرده بودند را به عهده گرفت و نهایتاً با تقویت نیروهای خود ایرانیان را از گرجستان خارج کردند. کیفیت عالی عسل طبیعی سهند که از دل دامنههای پوشیده از گلهای وحشی به دست میآید، در کل کشور زبانزد است و هر مسافری را برای خرید وسوسه میکند.

صابون مراغه بهصورت کاملاً طبیعی ساخته شده و حدود ۱۰ سال ماندگاری دارد. عروس کوهستانهای کشور ایران یا همان رشته کوه سهند، با ارتفاعی حدود ۳هزار و ۷۰۷ متر و داشتن دامنههای سرسبز و چشمههای روان و پرآب، هر سال میعادگاه بسیاری از گردشگران و مسافران این خطه است. این رشته کوه در گردنة پایان از شمال تبریز می گذرد و به گردنة شبلی منتهی میشود. این رشته کوه، در شمال شهر مراغه واقع شده و بلندترین قله آن جام نام دارد.

با تور کشتی چشمه می توانید به جزیره ماکری (Makri Adasi) بروید، در این تور به شمال غرب این جزیره کوچک خواهید رفت که به نام «اتاق خواب» نام گذاری شده و معروف است. نام بناب را با کباب معروفش میشناسیم. و بنابراين، معناى آيه مورد بحث – و خدا داناتر است – چنين خواهد شد آن روح كه بر تو نازل مى شود و قرآن را به امر ما به تو القاء مى كند از تحت قدرت ما خارج نيست و قسم مى خورم كه اگر بخواهيم همان روح را كه كلمه القاء شده ما به تو است، از بين مى بريم، آن وقت است كه ديگر كسى را كه به نفع تو و عليه ما وكيل به آن باشد نخواهى يافت يعنى كسى را نخواهى جست كه از تو دفاع نموده و ما را محكوم و مجبور به برگرداندن آن نمايد.

اقامت ما در روستای زیبای چشمه پریان بود که با فاصله حدود 7-8 دقیقه ای تا آبشار در بالای کوه قرار دارد و از همان پارکینگ بیشه قابل رویت است. ارتفاع آبشار در حدود ۱۰ متر است. آبشار گیوک در گذشته از زیباترین آبشارهای خراسان جنوبی بوده است. آبشار ورگه سران در استان اردبیل واقع است. گونههای مختلفی از خفاشها و جوندگان نیز در این منطقه دیده میشوند. در ارتفاعات هم گیاهانی از گونههای گون، سیاهگون، کلاه میرحسن وجود دارند و نوع گیاهان موجود در تپهها، از گونههای گون، قانقال، فرفیون هستند.

گونههای شاخص جانوری هم در این ناحیه دیده میشود که از پستانداران آن میتوان به خرس قهوهای، قوچ، میش ارمنی، سیاهگوش، گرگ، پلنگ، روباه و گربه وحشی اشاره کرد. در پیرامون ناحیه آثار خروج آبهای معدنی و رسوبات آن دیده می شود. اگرچه هنوز هم کمبودهایی در جادههای ارتباطی این شهر دیده میشود و نیازمند بهبود است؛ اما در حال حاضر دو پروژه در این راستا در حال انجام است.

این دین از غرب تا شمال انگلستان و از شرق تا هند رواج یافته بود و هنوز هم در نزد زرتشتیان و فرقههایی از مسیحیت محترم است. این محل تاریخی، نزد افراد محلی، با نامهای امامزاده معصوم مراغهای، خانقاه، اجاق و اولیا شناخته میشود. این محصول در 3 رنگ سیاه، سفید و زرد تولید میشود کهمعروفترین آن صابون زرد است. از قدیم، مردم برای شستوشو و حمام از صابون زرد استفاده میکردند.

به جرأت میتوان گفت مشهورترین سوغات شهر مراغه، صابون است. فرودگاه سهند مراغه در زمینی به وسعت ٤٢ هکتار و در نزدیکی پادگان امام رضای شهر مراغه، در جاده تبریز مراغه واقع شده است. مراغه، باغ شهر ایران و پایتخت نجوم جهان اسلام، جزو ۱۰ شهر کهن کشور به شمار میآید. در آن زمان، رصدخانه مراغه بهقدری در جهان پرآوازه بود که امپراطور چین برای الگوگرفتن از آن، به شهر مراغه سفر کرده است. این بنا، بزرگترین رصدخانه جهان در دوره قبل از رنسانس بوده و ساخت آن ١٥ سال طول کشیده است. من از این که توانستم دست به قلم ببرم هیجان زده بیدار شدم و دیدم اثری از بیماری و ناتوانی در دستم نیست و از همان لحظه، خلق تابلو ضامن آهو را آغاز کردم که این هم مثل تابلو عصر عاشورا، که برای خلق آن بسیار دل دادم تاثیر فوق العاده ای در بیننده میگذارد.

«ارژنگ قلعه» را با نامهای دیگری همچون «دل جنگ» و «قلادوش» نیز میشناسند که به نظر میرسد در گذشته، یکی از قلعههای ارزشمند و مهم اسماعیلیان بوده است و امروزه تنها بخشی از آن که احتمالا برای جلوگیری از حملات احتمالی دشمنان ساخته شده، باقی مانده است. این یعنی برای حدود 5 ماه، این شهر پوشیده از برف و یخبندان است. منطقه گردشگری چشمه اعلا از تفرجگاه های حاشیهٔ پایتخت است و در فاصله حدود 45 کیلومتری شرق تهران و در 4 کیلومتری شهر دماوند قرار دارد. بناب یکی از شهرهای باستانی در استان آذربایجان شرقی است که با قدمتی 6هزار ساله و با داشتن حدود 150 اثر تاریخی، در مرکز توجه گردشگران داخلی و خارجی قرار گرفته است.

این گورها سالم نیستند و در طول زمان مورد غارت قرار گرفتهاند. ویلیام آیرونز در مورد طوایف مقدس و محل آنها مینویسد: «همواره یک کانال ارتباط میان طوایف متخاصم حفظ میگردید که میشد از آن برای برقراری صلح و نیز انجام سایر مقاصد استفاده کرد. این مزارها از بارزترین بناهای تاریخی قرنهای 6 تا 8 میلادی، در خطه آذربایجان است که اسامی آنها عبارت است از گنبد سرخ، برج مدور، گنبد کبود، گنبد غفاریه و گوی برج. به گواهی تاریخ، قرنهای 12 تا 14 میلادی، اوج قدرتنمایی سلسلههای مختلف محلی در شهر مراغه بوده است که بارزترین آنها حکومت احمدیلیان و اتابکان است.

از آنجایی که مراغه در دوره ایلخانان مغول، مقر حکومتی آنها بوده است، موزهای در آن قرار دارد که تمامی اشیای به دستآمده از سالهای حکومت ایلخانان، در آنجا نگهداری شده و در معرض دید عموم قرار گرفته است. همچنین به علت بوداییبودن هلاکوخان و مسیحیبودن مادر و همسرش، در مراغه و اطراف آن، رومیان و ارامنه و نسطوریان گرد آمده و کلیساهای بسیاری را بنا کردهاند. در این نوشتار سه معدن سونگون، مزرعه و سرخه را بررسی می كنیم. انواع امکانات در این شهر وجود دارد که شما می توانید از آن ها استفاده کنید. اگر شما هم دلتان یک سفر مجازی با هوای خوب و طبیعت چشمنواز میخواهد، همراهمان شوید.

دیدگاهتان را بنویسید