تحلیل درس چشمه و سنگ،آرایه های ادبی فارسی دهم درس اول – آموزشگاه ارجامان

آب معدنی چپقلی از ردیف آبهای بی كربناته كلسیك و منیزین آهن دار، فاقد آلودگی میكروبی واز نوع آبهای سردو سبك است كه آشامیدن آن اثرات درمانی زیادی دارد. چشمه آبگرم محلات از نوع آبهای گرم عمقی است که بیشتر از بخار خمیره سنگهای سوزان درون پوسته زمین به وجود میآید و به سطح زمین میرسد. که به زبان کُردی پشتکوهی تکلم می کنند. هم اکنون با توجه به تعطیلات تابستانی تمام اماکن اقامتی منطقه آزاد ماکو و حتی مهمان سراهای ادارات دولتی نیز که توسط ستاد تسهیلات سفر مهیای پذیرای مسافران می باشد پر شده است و علاوه بر منازل استیجاری مردم ، چادرهایی که توسط هلال احمر و منطقه آزاد ماکو در پارک ها تدارک دیده شده اند از خانواده های گردشگران پذیرایی میکنند.

در مرکز شهر سرعین و در ارتفاع ‪هزار و 940 ‬متری از سطح دریا بر روی کف دره واقع شده است. هر دوی این مسیر ها به بالای تپه ایی می رسند که چشمه ها بر روی آن واقع است. علاوه بر این، آب معدنی چپقلی، حاوی میزان فراوانی «آمین» است كه تأثیر بسزایی در تولید گلبول قرمز ودرمان انواع كم خونیها دارد. از جاده تا رسیدن به آبشار اصلی مسافتی حدود ۴۵ دقیقه وجود دارد. این آبشار تنها آبشار خزه ای ایران است که برای رسیدن به آن باید مسیری را در جنگل پیاده روی کنید. این دریاچه زیبا که به شکل مثلث و درست در آغوش درهای آرمیده، منظرهای را در پیش روی چشمانتان پدید میآورد که با خود میگویید حتما یکی از زیباترین رویاهایتان به واقعیت پیوسته است!

درست در جایی كه تاج سرخ رنگ لاله های واژگون در فصل بهار و نگین سبز مجموعه چپقلی بر تارك آن یكی از زیباترین تابلوهای طبیعت را مقابل چشمانتان قرار می دهد. بنای حرم حضرت اباالفضلالعباس(ع) از همان ابتدا بر روی این سرداب و آب بنا شده و این امر تأثیری بر روی استحکام حرم حضرت نداشته است؛ بسیاری از کموکیف این امر روشن نیست که این موضوع چیزی جز معجزه نمیتواند باشد. آنقدر عجله داشت که نزدیک بود به چند نفر تنه بزند و در گذر از خیابان نیز ، چیزی نمانده بود که باماشینی تصادف کند.

راننده که متوجه هواس پرتی او شده بود ، ترمز شدیدی کرده و سرش را از پنجره ماشین بیرون آورد ، تا ناسزایی نثارش کند ، اما با دیدن تشویش و اضطراب زن ، گویی پشیمان شد، و دوباره پا را روی پدال گاز فشرد واز محل دور شد . در این محل چندين سكو و آلاچيق وجود دارد و داراي آب لوله كشي وسرويس بهداشتي نيز مي باشد،چشمه شفا بخش از بالای تپه جاري مي شود . چشمه که در این فصل از سال آب کمی دارد و افراد زیادی به علت شفا بخش بودن آب آن به آنجا می روند بسیار شلوغ و گاها ساعت ها در نوبت پر کردن ظروف آب در نوبت می باشند.

شاید کسی به او گفته است که این نمایش را به اجرا بگذارد ، تا امید را در دل ناامید او زنده کند . ترکیه سالانه گردشگران زیادی را جذب می کند و امکانات تفریحی و توریستی که برای گردشگران ارائه می دهد باعث محبوب شدن در امر گردشگری شده است. صاحبخانه از شنیدن حرفهای زن، و اطلاعاتی که او از بیمارش داشت و اینکه می دانست برای او طلب شفا کرده اند ، دچار شگفتی شد . گفته شده است که گیاهان شفا دهنده در جهان از اشک Airmed به عنوان گریخته بر بدن او برادر او افتاده است.

اما اگر ببیند که در آب کثیف و بدبو دست و صورت خود را می شوید، تعبیرش بر عکس است. 6-تناسب با اعمال بندگان: موضوع بسیار جالب در مورد «شراب های بهشتی» تناسب آن ها با نوع اعمالی است که اهل ایمان در قلمرو وظایف دینی خویش انجام داده اند، احادیث فراوانی وجود دارد که مید این معناست، پیامبر اسلام (ص) فرموده: «یا علی مَن تَرَکَ الخَمَر لِلّهِ، سَقاهُ اللّهَ مِن الرَّحیقِ المَختُومِ». پ ن ۲: رای گیری پست قبل کماکان ادامه دارد.

همینجا بمانید و به درمان ادامه دهید . رودخانه زنگمار از ماکو می گذرد و شهر را به قسمت های شمالی و جنوبی تقسیم می کند ، “مرکزی” و “بازرگان” نامیده می شود. دره دهبار شامل روستاهای دهبار و کلاته آهن بوده و زمینهای آن را رودخانه دهبار سیراب میکند. زندگی آرام و راحتی داشتیم تا آنروز شوم ، که آرامش را از زندگی ما گرفت . از ساعتی که قصد آمدن به سوی ما می کند ، تا لحظه ای که به خانه بر می گردد ، با او هستیم و حرف دلش را می فهمیم . این دشت همچون فرشی قرمز بر طبیعت این روستا میدرخشد و تماشای آن برای هرکسی تجربهای لذتبخش و فراموشنشدنی خواهد بود.

کوروش پس از غلبه بر پادشاه لیدیه، شاه شکست خورده را با خود به ایران آورد و در مکانی نزدیک همدان اقامت داد؛ اما تمام خزانه و اشیاء قیمتی او را به عنوان نذر در آب این دریاچه انداخت. دریاچه چشمه سبز گلمکان یکی از جاذبههای طبیعی بسیار زیبای مشهد محسوب میشود که از لحاظ تاریخی نیز اهمیت خاصی دارد. صبح روز جمعه از هتل به طرف دریاچه الندان که در ۴۰کیلومتری هتل مان بود حرکت نمودیم .

ج- آنابوگلی. که هرکدام از این طوایف نیز خود به شعبات مختلفی تقسیم میشوند. اکثر مردم ایوان از ایل کلهر هستند که از طوایف معروف کُرد می باشند . نهر آذریجان روستای سوسان س، نهر شکوکان روستای مشغله ، نهر کراغ روستان کوکان ، نهر غوسجان روستای کوک ، نهر کبک روستای غوتان ، کربکر و نهر سفر که روستای سوخین واقع بوشنج و شهرانجیر که شهر هرات و باغهای پیوسته بدان را که در راه سینان به اندازه یک منزل واقع است آبیاری میکند . نکته: در اواسط راه به دو راهی دیگری می رسید که متاسفانه تابلو ندارد.

گروهی با نام قوم پارس در مناطق جنوبی کشور مستقر شدند، گروه دوم پارتها بودند که در قسمت شرقی ایران ساکن شدند و گروه سوم مادها بودند که در مرکز و غرب ایران سکنی گزیدند. مسیر پیاده روی روستای خچیره به هفت چشمه که در واقع مسیر صعود به قلعه وارکش است و در تابستان نیز طراوت ویژه ای دارد. جمشید حس کرد که این نور و این گرما را در جای دیگری دیده و حس کرده است . نور می دهد و روشنایی می بخشد .

چشمه هایی که در امتداد یک فرو رفتگی مانند ته دره های آب رفتی، حوضه ها یا دره های ایجاد شده با مواد بسیار نفوذ پذیر ساخته می شوند. زن این را گفت و برگشت که برود . «بعضی چیزها را نمی شود گفت . مگر شما نمی دانید ؟ مگر این که خوشبختی را طوری تعریف کنیم که قضیه حل و فصل شود… اندیشید که حضور امام (ع) ، همچون آفتاب است. کسانی که بیماری پروستات دارند و مصرف آن ممکن است باعث دردهای شدید و اختلال در سیستم دفع ادرار آنها شود. اگر ببیند چون دست و روی شست از او حدثی پدید آید که وضو باطل شد، دلیل است که در کسب و کار خود عاجز شود.

امام صادق (ع) می فرماید: اگر کسی در خواب دید که دست و روی می شست و وضو می گرفت و در همان حال به چهره عالمی نگاه می کرد، به دست آن عالم توبه می کند. اگر کسی خواب ببیند دست و روی خود را در آب تمیز و شفافی می شوید، از سختیها و غم و گناهان رهایی می یابد و همه مشکلاتی که باعث تکدرخاطر او شده است، از بین می رود. بوروک از دیگر غذاهای محلی گلستان بوده که به عنوان پیش غذا و یا میان وعده سرو می شود. از دیگر جاذبههای با ارزش و زیبای این استان، آب بندان ها، باتلاق و تالابهای طبیعی است که هرساله محل کوچ بسیاری از پرندگان مهاجر و بومی در فصل پاییز است.

حجره­های زیر و بالای اطراف آن را برای منزل و محل لشکر ساخته­اند. فقط آمدم بپرسم که آیا شما در منزل بیماری دارید که برای شفایش نذر کرده باشید. کسی که نه من او را می شناختم و نه او مرا ، در خواب دیده بود که من به زیارت آقا رفته و با آب چشمه قدمگاه صورت خود را می شویم و شفا می گیرم . کسی در من می گفت : تو شفا گرفته ای ودیگر تشنج و درد به سراغت نخواهد آمد. ختی به پدر و مادرش .

ضمن آنكه نوشیدن این آب اسیدیته ادرار را به حالت طبیعی رسانده سبب ازدیاد دفع ادرار و مواد زاید كلیه ها می شود. جذب سریع این آب در معده، دستگاه گوارشی، كبدو لوزالمعده روی متابولیسم گلوسیدها، پروتیدها، كلسترول واسیداوریك مؤثر است و به علت افزایش دفعات مواد زاید بدن، حجم قابل ملاحظه ای از مواد سمی به شكل طبیعی از بین می رود. چشمه معدنی ریزه در ارتفاعات ریزه و سارَوَن در بین جوانرود و ثلاث باباجانی در استان کرمانشاه كه حدود 10 كيلومتر مانده به تازه آباد قرار دارد .

فواره ها در وسط آبنما در جوش و خروش اند و زندگی عمیقا در این میدان جریان دارد. تهران، پایتخت ایران، شهری پرجنبوجوش است که جمعیت زیادی را در دل خود جای داده است. این کتاب روایت یکی از دوستداران نقاش معروفی به نام “ماکان” است که به دنبال راز مرگ مشکوک استاد در تبعید است. گویی به دنبال آدرسی می گشت . اعضای گروه در روز جمعه مورخه 92/8/3 ساعت 7 صبح توسط دو دستگاه ماشین سواری شخصی اعضا به طرف چشمه ریزه حرکت نمودند . بعداز سه راهی میرآباد با تابلو به طرف سمت راست مشخص شده است و از آن به بعد نزدیک به ۵ کیلومتر جاده شنی تا کنار چشمه به پیش می روید.

دیدگاهتان را بنویسید