تو، که: چه کسی، ای: هستی؟

امین مانا تنها با هدف کمک به کوهنوردان و گردشگران حرفه ای، افراد را معرفی می نماید و در اعتبار سنجی آنها مسئولیتی ندارد. می نامند. بالای تپه پوشیده از الواح و سنگ نبشته های قبور است و درمیان آن نه تنها کتیبه های تازخ، بلکه سنگ نبشته ها و قطعه سنگ های مفقود و منقش فراوانی نیز به چشم می خورد که اغلب به سده های ۷ و ۸ هجری قمری است در وسط این گورستان، مصلی یا نمازگاه بزرگی به طول و عرض متجاوز از یکصد متر تعبیه شده است که سطح آن حدود یک متر از کف گورستان بلندتر است، محراب آن سنگ و آجر بنا گردیده است سنگها مربوط به قبور دوران های پیشین است فقط طاق سنگی منقوش وسط محراب سنگ قبر مرمرین به طول عمودی به دیوار نصب شده که در روی آن چند بیت فارسی و دو آیه قرآن مجید و چند عبارت عربی به خط ثلث دل انگیز بطور برجسته کنده شده و چند ترنج و اسلیمی خوش طرح بر زیبایی آن افزوده است ظاهراً حجاری سنگ در سدههای ۸ و ۹ هجری قمری صورت گرفته است.

امین مانا تنها با هدف کمک به اکوتوریسم و بهبود کسب و کارهای محلی، افراد را معرفی می نماید و در اعتبار سنجی آنها مسئولیتی ندارد. در شرق نیز دره و رودخانه دره رود، کوه های سبلان، چهل مند و گردنه صائین این خطه را از استان اردبیل جدا می کند. شهر طالقان به دلیل قرارگیری در دره بزرگی در کوه های البرز از آب و هوای کوهستانی برخوردار است. بعد از کدیر جاده وارد جنگل های انبوه سی سنگان در منطقه کوهستانی می شود. اما احتمال تغییر در رفتار چنین افرادی بسیار اندک است.برخلاف سایر اختلالات که با رسیدن به سنین میانسالی کاهش شدت علائم دیده می شود در این اختلال با افزایش سن معمولا اوضاع وخیم تر خواهد شد.

اما زیرساختهایی مانند سرویس بهداشتی و کافه نیز برای مسافری که کیلومترها مسیر را برای رسیدن به چشمه سورت طی میکند ضروری است. چشمه کلاغلان: چشمهای دائمی است که در چمن زار کلاغلان جاری است و آب مصرفی روستای درهمرادبیگ را تأمین میکند. رود سیاه چمن پس از آبیاری اراضی، در مسیر خود به سمت شهر میانه جاری میشود. در کوهستان الوند، علاوه بر قلل مرتفع و شیبدار، دشتکهای کوچکی وجود دارند، که سطح آنها از چمنزار پوشیده شده و چشمههای زیادی در آنها جاری است و با توجه به اینکه از سطوح نسبتاً مسطحی برخوردارند، محل مناسبی جهت اتراق و استراحت کوهنوردان میباشند.

کوهستان الوند واقع در شهر همدان، کوهستان منفردی است از شاخههای خاوری زاگرس مرکزی با عرصهای به وسعت ۱۳۷۵ کیلومتر مربع، بزرگترین پدیدهٔ گرانیتزائی از دوران چهارم زمینشناسی که بر اثر نفوذ تودههای آذرین در نهشتههای بازمانده از دوران پیشین به وجود آمده است. چشمه تخت نادر: در ابتدای تخت نادر واقع است و چشمهای نسبتاً پرآب است. مسیر نرمال صعود به قله الوند مسیر دره گنجنامه است که پس از گذر از این دره به کیوارستان و (زمان طی شده از گنجنامه تا دشت میشان حدودا یک ساعت و نیم میباشد) سپس به میدان میشان و تخت نادر (زمان لازم برای رسیدن به تخت نادر در حدود 45 دقیقه میباشد) و پس از آن نیز به قله الوند میرسد.

چشمه حوضنبی: از مشهورترین چشمههای الوند حوض نبی است که از زیر صخرهای بزرگ در زیر قله الوند سرچشمه گرفته، در جهت شمالی به سمت تخت نادر سرازیر میگردد و دارای آبی بسیار خنک و گواراست. قله الوند در فاصله صخرهای بزرگ و دامنه جنوبی آن که رو به شهر تویسرکان است، به صورت شکافی کوچک و گود سنگچین شده است. آلماقلاغ در فصل بهار بسیار زیباست و به علت بعد مسافت از همدان کمتر مورد توجه است، اما به علت صخرهای بودن میتواند مورد استفاده سنگنوردان قرار گیرد.

بیشتر مردم فکر میکنند نشرچشمه یک ناشر ادبی است؛ اما كتابهای نشرچشمه فقط به كتابهای ادبیاش خلاصه نمیشود. روستای جوستان دارای جاذبه های دیدنی مختلفی می باشد و بازدید از آن ها پیش از رسیدن به روستای دیزان، خالی از لطف نیست اما در آخر، اگر به شمال شرق روستای جوستان مراجعه کنید وارد مسیر منتهی به روستای دیزان خواهید شد که مملو از پیچ و خم های مختلف می باشد.

بخش ابتدایی این جاده به طول بیش از 5 کیلومتر که شیب چندانی ندارد می تواند یک مسیر طبیعت گردی جذاب باشد اما ادامه جاده کمی سخت خواهد بود. ادامه مسیر جاده تا کهنه ده نیز به طول حدود 3.5 کیلومتر خاکی و بی کیفیت است اما از جنگل و رودخانه عبور می کند و زیباست. جذابترین بخش این صعود دیدن چادرهای عشایر و دامهای آنها در طول مسیر به خصوص در “تخت نادر” است. بهترین مسیر صعود به قله آلماقلاغ از طریق روستای باباعلی است و دسترسی به آن از طریق روستاهای تاج آباد و اختاچی نیز امکانپذیر است.

لینکها، عکسها، سفرنامه ها و بهترین گزارش برنامه های سفر به کجور کدام هستند؟ مخالفان برنامه هستهای ایران مدعیاند این نیروگاه میتواند در صورت آغاز و گسترش فعالیت، پلوتونیوم قابل استفاده در ساخت سلاح هستهای را تولید کند. در اواخر دوره تيموري، ولايت سمنان و فيروزكوه و خوار در تصرف شخصي به نام حسين كياي چلاوي پسر اسكندر شيخي بود كه قلعه فيروزكوه را مركز حكومت خود قرار داده بود و از آنجا فيروزكوه، خوار، سمنان و سنگسر را اداره ميكرد.پس از ظهور واستقرار حكومت صفويان، شاه اسماعيل صفوي به سركوب گردنكشان ولايتها پرداخت.

معلوم بود که دیر یا زود همه چیز روشن میشود. از جمله اين كه در زمان مادها با روشن كردن آتش بر روي تپهها و كوههاي آن اخبار را به ساير مناطق ميرساندند؛ از اين رو آنجا ملآگر به معني تپه آتش ناميده شد. به هیچ وجه اجازه ندارید با وسایل نقلیه آفرود بر روی پلکان طبیعی و رنگارنگ باداب سورت بروید. عقیده برخی بر آن است که این شکاف آرامگاه سام پسر نوح پیامبر است. در ابتدای این جاده ایستگاه بازرسی جنگلبانی قرار دارد و بلافاصله یک سه راه وجود دارد که باید مسیر سمت چپ را انتخاب کنید.

حدود 5/4 كيلومتر پس از صوفيان به سوي مرند در ارتفاعات سمت چپ جاده ، كنار يك تپه از چند محل آب گازدار از زمين خارج مي شود و در دو دامنه تپه جريان مي يابد. در میدان میشان دو پناهگاه (پناهگاه میدان میشان شماره یک و شماره دو) برای استراحت کوهنوردان وجود دارد. اندکی بالاتر و در میانههای دشت میشان نیز پناهگاه شماره دو میشان قرار دارد که آن نیز از امکانات مناسبی برخوردار میباشد. شما نیز با درج اطلاعات خدمات گردشگری خود یا افرادی که می شناسید(حتی در حد یک شماره تلفن) به معکوس شدن روند بیکاری و مهاجرت کمک کنید.

شما نیز با درج اطلاعات خود(حتی در حد نام و نام خانوادگی و تاریخ سفر) به علاقمندان این برنامه مشاوره دهید. بهترین زمان برای انجام این برنامه بهار هر سال است. بهترین زمان صعود به قله الوند اردیبهشتماه میباشد. بهترین زمان صعود به کوه بزقوش در دو ماه اردیبهشت و خرداد است. در خصوص وجهتسمیه این نام گفته شده که شخصی در آن کوه مدفون است که نام او اروند بوده است و کوه را نیز به همین نام نامگذاری کردهاند. در لغت نامه دهخدا آمده است: «رامهرمز نام شهري است از بناهاي هرمز پادشاه در اهواز در حوالي شوشتر و آن را رامز گويند و منسوب بدانجا را رامزي و رامي گويند و در قديم آن را سمنگان ميگفتهاند.

«احمدینژاد خواستار تغییر نام استان مرکزی به “آفتاب” شد». در سال ۱۳۲۰ یک بازرگان و وکیل مجلس به نام صراف زاده قصر آیینه یزد را به عنوان مهمانسرایی خصوصی بنا نمود. کل مسیر را تا جاده اصلی کجور بازگردید و به سمت کدیر و رویان ادامه مسیر دهید. سرانجام به سه راه کجور در نزدیکی روستای گلند رود می رسید و از این نقطه می توانید به رویان در ساحل دریا بروید و برای ادامه سفر به سمت نور یا نوشهر تصمیم بگیرید. به ابتدای مسیر بازگشته جاده اصلی را ادامه دهید. در این روستا میتوانید قاب رؤیایی از زیباییهای کوهستان و زندگی روستایی در جوار ابرها را مشاهده کنید و محو این زیبایی کمنظیر شوید.

قله آلماقلاغ ۲۹۹۷ متر، قله کرکس (کرکسین) ۲۹۵۹ متر، قله قزلارسلان ۳۲۵۰ متر، قله دائمبرف ۳۴۵۰ متر، قله کلاغلان ۳۴۸۰ متر، قله الوند ۳۵۸۴ متر (مرتفعترین قله کوهستان الوند)، قله تاریکدره ۳۳۱۴ متر، قله کمرلرزان ۳۳۳۸ متر، چهارقله (۳۱۸۴، ۳۱۷۲، ۳۱۶۶ و ۳۱۷۰ متر)، قله یخچالصاحب (گاوبره) ۳۴۸۶ متر، قله شاهنشین ۳۴۹۶ متر، قله سرخبلاغ ۳۱۲۴ متر و قله کلاهقاضی ۳۱۲۵ متر. ارتفاع قله آلماقلاغ 2997 متر میباشد. این کوه همچنین از مناطق حفاظت شده محیط زیست میباشد. ارتفاع قله الوند 3584 متر میباشد و یکی از ۱۵۱۵ قله بسیار برجسته جهان بهشمار میرود. امامزاده پنج تن یا بی بی شاهون یکی امامزاده زیبا در دل جنگل های هیرکانی است.

از امتیازهای صنعت گردشگری در استان آذربایجان غربی، نزدیکی چشمه های آب گرم به آثار تاریخی است و این پیوند جاذبه تاریخی و تفریحی، سبب رونق صنعت گردشگری در استان آذربایجان غربی شده است. جنس اصلی مصالح این بنا خشت های ۳۰×۳۰ س.م به همراه ملات کاه گل و همچنین اندود داخلی گچ می باشد. گاه نیمه شب بیدار می شود و مجدداً به خواب نمی رود و گاه به ندرت سرتاسر شب را با بی خوابی طی می کند و صبح هم، سرحال نیست. این کوه را در متون پهلوی، اروند و در اوستا ائورونت درج کردهاند. رشته کوه شاهانكوه در حاشیه شرقی رشته كوه زاگرس قرار دارد و طبیعت زیبا و دل انگیز آن چشم هر بیننده ای را خیره می سازد .

مدارهای ´5 ، º45 و ´22 ، º36 منتهیالیه غربی و شرقی مختصات جغرافیایی این استان را مشخص میکند. استان کردستان با کشور عرق 200 کیلومتر مرز مشترک دارد. این کوه به خاطر دارا بودن معادن سنگ آهن با درجه خلوص بالا، اهمیت زیادی دارد. این رشتهکوه در شمال غرب به کوه خدابندهلو سنندج و کوه چهلچشمه کردستان و از جنوب شرق به بلندیهای راسوند و کوه وفس اراک متصل است.

دیدگاهتان را بنویسید