تونل انتقال آب چشمه لنگان

این امامزاده از گذشته تا به امروز زیارتگاه عاشقان خاندان عصمت و طهارت قرارگرفته و بقعه متبرکه سالیان قبل بصورت مخروبه ای درآمده بود که باهمت اداره اوقاف شهرستان قروه مرمت و بازسازی شد. بقعه متبرکه بخاطر دوری از شهر و خالی بودن روستا از جمعیت متاسفانه بارها مورد سرقت قرار گرفته است که الحمدالله با تدابیر امنیتی، نصب دوربین مدار بسته، نصب سیستم ضد سرقت و فعال شدن گشت نیروی انتظامی تا حدود زیادی مساله امنیتی بقعه مطلوب شده است. بقعه باباگرگر ( با تلفظ تُرکی یعنی بابا ببین ببین ) که در این روستا واقع است، روی صخرة سنگی حاصل از آب و گازهای معدنی ساخته شده است، در گذشته ورودی بنا به صورت دیوار چینی از خشت و قلوه است و پوشش چوبی دارد و اتاق مقبره دارای گنبد شلجمی است.

ارگ جهان نما مجتمعی بسیار بزرگ است که در مراحل اولیه ساخت و سازش انتقادهای زیادی به آن صورت گرفت چرا که بلندی آن از میانه میدان نقش جهان به چشم می آمد و از نظر کارشناسان میراث فرهنگی می توانست به بافت تاریخی اصفهان آسیب بزند. از نظر جغرافیایی بر سر سه راه قرار گرفته است: راه جنوبی آن از کنار دریا خزر به بندر انزلی و راه شمالی آن از کناره همین دریا به جمهوری آذربایجان کشیده شدهاست. استان مرکزی از جمله استانهایی است که از نظر پوشش جنگلهای طبیعی بسیار فقیر است. در منطقه ی دیواندره وهم جوار منطقه ی کانی زیرینه است که به جرات می توان گفت منطقه ی کانی زیرینه در ایران بزرگترین پوشش نعناع وپونه ی کوهی را دارا می باشد.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی مازندران تصریح کرد: ارتفاعات این شهرستان تماماً دارای پوشش جنگلی بوده و انواع درختان از قبیل آزاد، راش، انجیری، افرا، توسکا، بلوز و شمشاد در میان این جنگلها دیده میشود. چشمه بابااحمد یا سرداب، چشمه ای است پرآب با آبی بسیار سرد و گوارا که از دامنه ارتفاعات پربرف شاهان کوه (4050 متر) در غرب استان اصفهان واقع در 17 کیلومتری جنوب غرب فریدونشهر و در نزدیکی روستای زیبای سرداب علیا منشا گرفته و رودخانه ای زیبا و خروشان را تشکیل می دهد. دماوند از چند محله تشکیل شده که هنوز در محله های این شهر میتوانید کوچه باغ ببینید و از طبیعت و صدای رودخانه لذت ببرید.

طبیعت کوهستانی روستا و همچنین وجود رودخانه باعث شده است که خمده آب و هوایی کوهستانی و سرد داشته باشد. محلات یکی از شهرهای دوستداشتنی و توریستی استان مرکزی است که از طبیعتی سرسبز، آب و هوایی دلنشین، جاذبههای طبیعی و آثار باستانی ارزشمندی برخوردار است. از جاهای دیدنی محلات که طبیعتی زیبا و بکر دارد، سد باستانی نیم ور یا “بند نیم ور” می باشد که یکی از قدیمی ترین سازه های احداث شده جهت ذخیره کردن آب در شهرستان است. منطقه چنگیزخان بولاغی که بالاتر از روستای قره خاج و در مسیر جاده سد ماکو قرار دارد، در بهار و تابستان میزبان جشن بادبادکهاست.

در دل روستای با صفای لزور، دریاچهای به همین نام قرار دارد که در نزد مردم با نام «معجز چشمه و سد سیاه» شناخته شده است. شما در سفر به لرستان در کنار بازدید و گشتوگذار در اطراف این چشمه آبگرمه، میتوانید از دیگر دیدنی های دلفان ازجمله دامنههای سرسبز و کوههای سر به فلک کشیده گرین، چغادزدان، سرکشتی و بزکن، رودخانههای خروشان گیزه رود، رضا ویس و بادآور، دشتهای سرسبز خاوه و چواری، سرابهای نیاز و جنگلهای سرسبز جنوب غرب دلفان نیز بازدید نمایید و اوقات خوشی را در کنار همراهانتان سپری نمایید.

این چشمه آبگرم دارای گاز کربنیک بوده و منشا آب آن نیز نیمه عمیق میباشد. چشمه آبگرم دلفان یا چشمه شفا در دلفان به عنوان یک جاذبه گردشگری سلامت و درمان، همچون الماسی در دامنههای رشتهکوه زاگرس میدرخشد. چشمه های آبگرم به عنوان یکی از قابلیتهای جذب توریست و توسعه گردشگری شناخته شده در دنیا به شمار میروند. صد چشمه به امتحان گشايد.خاقاني. درباره این اژدها و تبدیل شدن آن به سنگ باورهای عامیانه جالبی بین بومیان منطقه وجود دارد، به طوری که اهالی این منطقه میگویند در گذشتههای خیلی دور این اژدها قصد حمله به مردم را داشته که خشم امامزاده سیدجلالالدین به اذن خداوند این اژدها را تبدیل به سنگ کرده است.

این درخت که در میدان چنار این شهر قرار دارد، درختی قطور و بسیار زیبا است که به یکی دیگر از جاذبه های گردشگری محلات تبدیل شده است. شایان ذکر است که «چشمه آب گرم دلفان» در تاریخ 19 اردیبهشت 1394 توسط شورای ثبت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. به گفته کارشناسان بهداشتی و میراث فرهنگی، این چشمه به لحاظ داشتن مواد معدنی در التیام دردهای مزمن مؤثر است و بسیاری از بیماران برای درمان با استفاده از این چشمه معدنی به این منطقه سفر میکنند.

آب چشمه دیمه به علت وجود املاح و مواد معدنی و کلسیم فراوان از گواراترین آب های جهان بشمار می رود که برای مشکلات کلیه و حتی سنگ کلیه و درمان پوسیدگی دندان مناسب است. می دانی که کلیه ها تصفیه خانه ی بدن هستند و مواد اضافی و سمی را از خون می گیرند و از طریق ادرار بیرون می فرستد. حالا اگر کلیه ها شست و شو نشوند، این مواد اضافی سفت می شود و به صورت سنگ در می آید. اما در بازسازی هایی که در سالهای اخیر صورت گرفته بنای ساختمان با استفاده از آجر و سیمان مرمت شده است.

این امامزاده با ایوانی زیبا زیارتگاه اهل دل و علاقمندان اهل بیت (ع) است که معمولا روزهای پنجشنبه برای زیارت می روند و تمام آیین های مذهبی روستا در این امامزاده برگزار می شود. بازار؛ گروه استان ها: طی دهههای اخیر ایجاد و احداث شبکههای جدید و گسترده ریلی برای جا به جایی مسافر و به ویژه کالا در دستور کار کشورهای پیشرفته جهان بوده است. ادرار آور هستند وشکم را به کار می اندازند. در این مواقع بهتر است از آنها خواهش کنید مکانی مناسب این کار را به شما نشان دهند.

مینورسکی Minorsky این احتمال را میدهد که این حادثه با هجوم مشترک خزر – اوز علیه پچنکها مرتبط است و این حادثه احتمالا از سوی مروزی با اصطلاح «ترکمن» که مدتها بعد به کار رفته است، مدرنیزه شده است. این تنگه زیبا که به چهارمحال تهران نیز معروف است، داستان جالبی را در پس نام گذاری خود داراست. آن طور که روستاییان میگویند دلیل بالا و پایین شدن این روستا نیز به داستان اختلاف دو برادر که از قزوین برای اقامت در این روستا مهاجرت کرده بودند باز میگردد.

در شمال شرقی شهر آستانه و در دامنه کوه دو خواهران از رشته کوه راسوند در ارتفاع 2 هزار و 360 متری آب بسیار سرد و گوارایی از دل صخره بیرون می آید که به چشمه دو خواهران معروف است. این دوروستا معروف به سنگ های آدمک جیان، دارای دره های عمیق، باغ های سرسبز و کوه های مرتفع زیبا و چشم نواز هستند . چشمه آبگرمه دلفان در منطقه سرسبز با چشماندازی زیبا در رشته کوه زاگرس، به نحوی زیبا چشم هر بینندهای را نوازش میدهد و دل هر نظارهگری را آرام میکند.

این را هم بدانید که اهالی طرقبه از شاخههای منعطف ارغوان، سبدهایی در رنگ و شکلهای مختلف میبافند. برای پخت این شیرینی از سفیده تخم مرغ، عسل، مغز گزدو و یا پسته با طعم های کاکائویی، وانیلی و غیره استفاده می شود. یادم باشد: برای درس گرفتن و درس دادن به دنیا آمده ام نه برای تکرار اشتباهات گذشته ! وی که در خانواده­ای اهل علم و روحانی به دنیا آمده­بود، مقدمات علوم ادبی و عربی را نزد پدر و استادان دیگر به پایان رساند و از اوان جوانی، لب به گفتن شعر گشود و به مجامع ادبی اصفهان راه یافت.

اتوبوس همانجا ماند و ما در ابتدای جنگل ناهار را صرف کردیم. روستای میناوند از مسیر جاده باریكان میگذرد و بر فراز منطقهای كوهستانی قرار گرفته و آخرین روستا در این نقطه است. به طور دقیق منطقه چهل چشمه از طرف شرق به شهرستان دیواندره، از طرف شمال شرق به روستای بست، از طرف شمال به جاده ماشین رو دیواندره-سقز، از طرف شمال غرب به روستای اسحاق آباد، از طرف غرب به روستای بسطام و جاده ماشین رو مریوان-سقز و از طرف جنوب غرب با فاصله زیادی به دریاچه ی معروف زریوار می رسد. درپای بنا سوراخی به قطر 10 سانتی متر وجود دارد که بادی با سرعت زیادی و بوی تند گُوگرد از آن خارج می شود و با انداختن شی کوچک یا سکه ای در درون سوراخ از آن نیاز می گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید