جاهای دیدنی ایران که حتما باید دیده باشید [راهنمای جامع سفر به کل ایران]

قدمت قلعه کاسین متعلق به عصر مفرغ و هزاره اول پیش از میلاد است. ۱. اگر عجلهای در کار نیست و میخواهید با آرامش سفر کنید، راه اول بهترین گزینه است. ۲. اما اگر میخواهید در مسیر طبس توقفی هم در شهرهای طول راه داشته باشید، راه دوم را پیشنهاد میکنیم. اگر به دنبال یک مکان گردشگری هستید که علاوه بر زیبایی طبیعت و آب و هوای عالی به پایتخت نیز نزدیک باشد، پیشنهاد ما به شما روستای جابان است. شایعاتی هم در رابطه با راهاندازی قطار جدید در مسیر تهران-طبس شنیده میشود که اگر به حقیقت بپیوندد امتیاز این نوع سفر را بیشتر هم میکند.

و در حقیقت ظلماتی که مشهور شده است (که آب حیات در ظلمات مخفی است)، همان ظلمت های عالم طبیعت و مقام کثرت است. و ماء الحیاة (عبارة) عن اخراج السالک عن هذه الظلمات، و وصوله الى هذه العین التی هی عین الولایة و مقام التوحید الحقیقىّ. و الإسکندر و الخضر- علیه السلام- فی طلب هذه العین، عبارة تارة عن النبىّ، و تارة عن الولىّ، و وجدان الولىّ دون النبىّ فی نشأة معیّنة لا مطلقا، لانّ أمثالهم لا یطلب هذه العین فی الخارج بحیث یشاهدها حسّا»، آملی، سید حیدر،جامع الاسرار، ص 381، انتشارات علمى و فرهنگى وزارت فرهنگ و آموزش عالى، چاپ اول، 1368 ش.

«عین الحیاة هو باطن الاسم الحىّ، الذی من تحقّق به شرب من ماء عین الحیاة، الذی من شربه لا یموت أبدا، لکونه یحیا بحیاة الحقّ، و کلّ حىّ فی العالم یحیا بحیاة هذا الإنسان، لکون حیاته حیاة الحقّ و الى ماء هذا العین أشار- جلّ ذکره «وَ جَعَلْنا من الْماءِ کُلَّ شَیْءٍ حَیٍّ و الیه أشار أیضا «وَ کانَ عَرْشُهُ عَلَى الْماءِ». إذا شربوا منه سکروا، و إذا سکروا طربوا، و إذا طربوا طلبوا، و إذا طلبوا وجدوا، و إذا وجدوا وصلوا، و إذا وصلوا اتّصلوا، و إذا اتّصلوا لا فرق بینهم و بین حبیبهم» و بالحقیقة الظلمات المشهورة عبارة عن ظلمات عالم الطبیعة، و مقام الکثرة، و البعد عن هذا المقام.

با این حال این مقام اختصاص به خضر ندارد، هرچند به ایشان منسوب شده است؛ چرا که امامان و اولیای بزرگ، از این چشمه ازلی زندگی نوشیده اند. در حقیقت برای سفر به شمال و این روستای زیبا و تماشای جاهای دیدنی آن باید وارد استان مازندران شده و پس از ورود به بخش چهاردانگه، به سوی دهستان پشتکوه بروید. چای بنوشید و از پنجره قطار بیرون را تماشا و برای خود رویاپردازی کنید.

با این کار، تجربههای متفاوتی خواهید داشت و با چالشهای جدیدی روبهرو میشوید که سفر را از یکنواختی بیرون میآورد. موزه کامبرین یا موزه فسیل یزد مجموعهای با ارزش از ۴۰۰ نمونه فسیل انواع بیمهرگان، دوکفهایها و آمونیتهاست. اکنون آیا اینکه این چشمه در روی زمین نمودی خارجی دارد یا خیر؟ چشمههای اطراف آن علاوه بر اینکه مکان مناسبی برای تفرجگاه محسوب میشود آب تالاب منطقه گندمان را نیز تأمین میکنند. برای بازدید از این باغ باشکوه، میتوانید همه روزه (به جز ایام تاسوعا و عاشورا) در دو ساعت مختلف، یعنی ۱۲ ظهر الی ۱۵ بعدازظهر و ۱۹ عصر الی ۲۳ شب به آنجا مراجعه کنید.

پارک سرچشمه خوانسار با وسعت ۱۵ هکتار بهواسطه داشتن درختانی بلند و سرسبز، چشمههای جوشان و روان و هوای پاک و خنک، در همه فصول سال بهویژه از اردیبهشت تا پایان شهریور با خیل عظیم گردشگران مواجه میشود. قد مردمان این روستا همگی 80 تا 120 سانتیمتر است. این مسجد از جمله مساجد قدیمی اصفهان به شمار می رود و شاهد حوادث تاریخی بسیاری بوده است. به علت ارزشهای فرهنگی و تاریخی که این خانه دارد، به ویژه پیوند آن با نهضت مشروطیت، در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

در قاف انسانی زندگی نمیکند، اما در کوهپایه آن دو شهر «جابُلقا» و «جابُلسا» وجود دارد. و هر زنده ای در عالم، زنده به حیات چنین انسانی است؛ چرا که حیات او حیات خدا است. مسئله دیگر در داستان خضر -که مثالی از ولی و امام حی است؛ یعنی انسان کاملی که در کالبد جسمانی به سر می برد- این است که جسم کسی که به این مقام رسیده از حیاتی نوری برخوردار است که برخاسته از آب حیات حقیقی است. و آب حیات عبارت از خارج شدن سالک از این ظلمات و رسیدن به این چشمه که چشمه ولایت و مقام توحید حقیقی است».

و در حقیقت چشمه حیات، همان چشمه ولایت اصلی است که منبع نبوت حقیقی است. یعنی حتی قبل از پیدایش آب ظاهری، آب حقیقی وجود داشته و دارد که منشأ حیات تمام هستی است (مثل نور وجود) و آب ظاهری هم تمثّل و تجسّم مادی این آب حقیقی است. 1- اکثر مفسران آن را بر معنای ظاهریش حمل نموده و آن را از نعمتهای جسمانی بهشت می دانند، چراکه، معاد از نظر غالب متکلمان، فلاسفه ومفسران اسلامی جسمانی، روحانی خواهد بود، لازمه پذیرش چنین عقیده ای آن است که، برخی از نعمتهای بهشت نیز مادی ومعنوی باشد، البته روشن است که اولا پذیرش چنین معنایی به منزله آن نیست که سنخ نعم بهشتی درست از سنخ نعمتهای دنیوی باشد وثانیا قبول چنین معنی ظاهری به معنای نفی معانی باطنی نمیباشد، چراکه، قرآن ذی بطون است ومعانی مختلف را در درون خویش دارد «از آیات قرآن مجید به خوبى استفاده مىشود که در بهشت نهرها و چشمههاى گوناگونى است که هر کدام داراى فایده و لذتى است که چهار نمونه آن در آیه فوق آمده و نمونههاى دیگرى نیز در سوره دهر است، تعبیر به” انهار” در مورد این چهار نوع نشان مىدهد که از هر کدام آنها یک نهر نیست بلکه” نهرها” است بارها گفتهشده است که، نعمتهاى بهشتى چیزى نیست که با الفاظ روزمره زندگى دنیا بتوان در باره آن سخن گفت، این الفاظ کوچکتر از آن است که بتواند ترسیم کامل و گویایى از آن بکند، بلکه تنها مىتواند شبحى کم رنگ از آن حقایق بزرگ در اذهان ما ترسیم کند.

میتوانید با آنها همراه شوید و چیدن خرما و درست کردن شیرهی خرما را تجربه کنید و با فرهنگ و زندگی مردم بومی بیشتر آشنا شوید. این تالاب محل زندگی پرندگان آبزی بومی و محل زمستان گذرانی پرندگان مهاجر از سیبری و شمال اروپا می باشد. جشن آبریزان تا عهد شاه عباس در طبرستان و گیلان بر قرار بود و سپس به تدریج از یاد رفت. با سایت جاده همراه باشید تا با روستای جابان بیشتر آشنا شوید. لازم به ذکر است که در نزدیکی این آبگرم، هتلهای بسیار خوبی بنا شده تا مسافران تجربه دلپذیرتری از آب تنی در آبگرم گاومیش گلی داشته باشند.

در دو کیلومتری شمال غربی روستای احمد آباد علیا در تخت سلیمان ، چشمه های آب گرم درمانی با چشمه های آب سرد درمانی در این نزدیکی وجود دارد. روستای جابان با طبیعت و حیات وحش منحصر بفرد در دامنه رشته کوههای البرز و در ارتفاع ۲۲۴۰ متر از سطح دریا قرار دارد. در سفر به روستای نایبند میتوانید به اقامتگاههای محلی حساب بروید یا در هتلها و مهمانسراهای شهرهای اطراف اقامت کنید.

در هر حال، سفر به طبس و روستاهای زیبایش میتواند به خاطرات تکرار نشدنی شما از خراسان جنوبی تبدیل شود. جابان در دامنههای جنوبی کوههای البرز و قله صلح قرار دارد. منطقه ییلاقی جابان علاوه بر جاذبههای طبیعی، دوری از آلودگی و شلوغی، امکانات رفاهی دیگری مثل اقامت در ویلاها و سوئیتهایی در دل طبیعت دارد. اما پس از مدتی به علت عدم وجود امکانات لازم در محل بازارچه تعطیل گردید ولی در سال ۱۳۷۰ پس از تهیه امکانات لازم و احداث غرفه ها مجدداً بازگشایی شد. و پروردگار، فرشتگانی آفریده است که ظرفهایی پر از این آب در دست دارند.

۳. اما راه سوم مختص کسانی است که زمان محدودتری دارند و میخواهند بیشتر وقت خود را در مقصد بگذرانند. «گوپان» از بزرگان دولتی در زمان یزگرد سوم ساسانی بوده است. این زمان فصل چیدن خرماهایی است که تبدیل به شیرهی خوشمزه خرما میشوند. در اطراف و وسط این آبشار صخره هایی بزرگ قرار گرفته که برای عکاسی و ثبت عکس های زیبای هنری بسیار مناسب است. در طول تاریخ طایفه بزرگ کردها، اسمای مختلفی چون جابان، کابان، گاوان، گوپان، جاوان، جافان و جاف داشته است.

بعید نیست که بتوان وجود چنین چشمه ای را نیز به صورت نمادین مورد بررسی قرار داد، چون هر حقیقت عرشی و آسمانی در عالم ظاهر نیز تمثلی دارد و در برخی روایات گفته شده است: چشمه ای که قرآن در داستان موسی و خضر به آن اشاره کرده که ماهی مرده در آن افتاد و زنده شد همان چشمه آب حیات است. طبق داستان آب حیات، حضرت خضر (ع) به عنوان یک نمونه ای از سالک طریق است که در جست و جوی این آب برآمد و در نهایت از آن نوشید و به اصل حیات حقیقی متصل شد.

طنز همراه است با خنده، خنده ای که می تواند یک لبخند یا قاه قاهی ازته دل باشد، قاه قاهی که اشک را جاری خواهد کرد. و به آب این چشمه اشاره دارد، قول خدای تعالی که می فرماید: ما هر چیزی را از آب زنده کردیم. بعد از بند سیاه کرک به کافه باغ گردو می رسید. این انگور را خشک کرده با بادام و گردو در فصل برف و سرما مصرف می کنند. گاه دلاک حمام را برای آشنایی و پرسیدن نظر دختر نزد او می فرستادند و یا در حمام های عمومی دختر مورد نظر را برانداز کرده و پس از پسندیدن به خواستگاری او می رفتند.

دیدگاهتان را بنویسید