درگاه الکترونیکی شهرداری اصفهان – منطقه 3|منطقه سه شهرداری اصفهان

آبگرم محلات از دسته آبهای هیپورترمال است. منظور از آبهای هیپورترمال، آب در فشار و دمای بالا و ترکیبات سولفاته و کلسیک در آن است. آب چشمه آبگرم قينرجه در ردیف آبهای معدنی کلروسدیک یا کلروهیپوتونیک و گازدار قرار دارد. اين اراضي به طور پراكنده در اطراف روستا وجود دارد و بيشترين سطح اراضي كشاورزي در شرق روستا واقع شده است. چشمه باداب سورت تقریبا در ارتفاع ۱۸۴۰ متری از سطح دریا و در دامنه های کوهستانی قرار گرفته، علت پیدایش حوضچه های پلکانی ارتفاعات و وزش باد است به این صورت که وزش باد به طور مداوم و جاری شدن آب چشمه ها به سمت شیب کوه در طی سالیان طولانی باعث می شود رسوباتی چین چین شکل بگیرند و به مرور زمان به پله تبدیل شوند البته وقایع مختلف زمین شناسی و جا به جایی صفحات زمین نیز در شکل گیری این پله ها دخالت داشته اند.

رسوب املاح موجود در چشمه با گذر زمان، سازه آهکی رنگارنگی در اطراف آن به وجود آورده که بر زیباییهای چشمه افزوده است. در زمستانها سازه آهکی یخ میزند، در حالی که آب چشمه بهدلیل وجود نمک در آن همچنان جریان دارد. این چشمه زیبایی منحصر بفردی داشت، بگونه ای که مسیر آب آن در بازه ی زمانی ۱۵ دقیقه برعکس میشد. تجربهی آب درمانی با آب گرم در روزهای سرد پاییز و زمستانی در کنار زیبایی این شهر، فرصت مناسبی برای تمدد اعصاب و رسیدن به آرامش است.

محلات در جنوب شرقی استان مرکزی واقع شده است. چشمههای آبگرم محلات در شمال شرقی این شهرستان و ارتفاعات آن قرار دارد. دریاچه ارواح یکی از رمزآلودترین ییلاق های اطراف تهران به حساب میآید که در هنگام غروب، قطعا تپش قلب شما را افزایش میدهد! همچنین دمای چشمه آبگرم گله بان حدود ۲۲ درجه سانتیگراد است و برای استراحت جایی مناسب به شمار میآید. استان اردبیل علاوه بر چشماندازهای طبیعی تماشایی و جاذبههای تاریخی متعدد، به داشتن چشمههای آبگرم در ایران شهرت دارد و هر سال، میزبان هزاران گردشگر ایرانی و خارجی است که برای بهرهمند شدن از خواص درمانی این چشمههای آبگرم طبیعی به این منطقه سفر میکنند.کجارو امروز قصد دارد شما را با آبگرم قینرجه، داغترین چشمه کلرایدی جهان و همچنین داغترین چشمه آب طبیعی ایران آشنا کند که با دمای ۸۶ درجه سانتیگراد از جاهای دیدنی مشگین شهر در استان اردبیل و جاذبهای طبیعی و خارقالعاده برای تفریح و آبدرمانی است.

این آب در مسیر خود به خاطر شیب طبیعی زمین، چند آسیاب را هم به راه میاندازد. چشمه های باداب سورت بعد از چشمه پامو کاله ترکیه به عنوان دومین چشمه آب شور جهان ثبت جهانی شده است.چشمههای باداب سورت واقع در استان مازندران، شهرستان ساری، بخش چهاردانگه، دهستان پشتکوه، روستای ارست، قرار دارد. دریاچه قوری گؤل در فاصلة ۴۵ کیلومتری تبریز در مسیر جادة تهران – تبریز قرار دارد و این دریاچة مثلث شکل با وسعت ۲۴۰ هکتار با پستی و بلندیهایی نه چندان مهم احاطه شده است. مشگین شهر در فاصله ۹۰ کیلومتری از شهر اردبیل قرار دارد و با وجود طبیعت سرسبز و مناظر طبیعی مسحورکننده و دستنخورده، یکی از بهترین مقاصد گردشگری برای طبیعتگردان است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از یزدرسا، چشمه تامهر تفت یکی از جاهای دیدنی تفت و جاذبه های گردشگری یزد می باشد که در فاصله ۶ کیلومتری شهر تفت واقع شده و از ارزش گردشگری خاصی برخوردار است. تنها کاری که برای اطفای نایره غضب خویش توانست بکند این بود که فرمان داد سنگ بزرگی به گردن آندریاس بستند و او را در دریا انداختند تا حیات ابدی را که بر اثر نوشیدن به دست آورده بود با سختی و دشواری سپری کند و هیچ لذتی از زندگی جاودانه نصیبش نگردد .

اسکندر از این پیش آمد سخت بر آشفت و آندریاس را مورد عتاب قرار داد که چرا به موقع وی را آگاه نکرد تا از آن آب حیات بنوشد و زندگی جاودانه یابد، اما چه سود که کار از کار گذشته راه بازگشت نداشت. دراین بند هرکس که در عاشقی زبون نیست نمی فهمد که که عاشق چه می گوید و می پرسد می دانی که آب چشمم به چه می ماند ؟ رودخانه ولیان از کوههای اطراف روستا و از بند ولیان که در محل به آن سوئک میگویند، سرچشمه میگیرد و از میان روستا میگذرد.

عشایر و روستائیان منطقه مغان در استان اردبیل ورنی های نفیسی، گلیم، جاجیم و فرش هایی تولید می کنند که نقش و نگارهای زیبای روی بدنه آن ها بیش تر از طبیعت منطقه و شیوه زندگی عشیره ای آن ها الهام گرفته است. در حال حاضر بخش گنبد خانه کلیسا و نقاشی ها در معرض دید عموم قرار گرفته ولی کلیسا هنوز کاربری خود را از دست نداده و حتی محل اقامت خلیفه ارامنه ایران و هندوستان است. سرعین دارای ده ها چشمه آب گرم معدنی می باشد که از کوه سبلان سرچشمه می گیرند.

در این سال یک مجتمع آب درمانی در محل مظهر چشمه ساخته میشود. مادرش تتیس که دلهره مرگ وی را داشت، او را در رود استوکس (رودی در عالم زیرین، هادِس) فرو برد تا رویین تنش گرداند، ولی آب به آن پاشنه که در دست مادر بود، نرسید و شاهزاده تروایی، پاریس، بعدها از همین نقطه ضعف آشیل آگاه شد و تیری بر پاشنهاش رها کرد و نابودش گردانید. این شهر بسیار خوش آب و هوا مرکز پرورش گل و گیاه زینتی و برگزارکننده جشنواره گل در اردیبهشت ماه است. به همین دلیل اگر بیماری قلبی و عروقی دارید و دچار سرگیجه، سردرد یا حالت تهوع میشوید در استفاده از آبگرم احتیاط کنید.

پس از شهر راور، از جاده خاکی عبور کنید و از میان گندمزارها و جنگلهای بلوط رد شوید و بهسمت غرب بروید. برای بازدید از چشمه کانی گراوان کافی است، در مسیر جاده سردشت-مهاباد حرکت کنید و ۳۰ تا ۳۵ دقیقه در این جاده برانید. علاوهبر این هتل، مسافرخانه و اتاقهایی برای اقامت در این شهر وجود دارد. این پل هوایی، دارای چهار دهانه ۳۵ متری است و حدود ۸۴ متر ارتفاع دارد. بهعلاوه فعل و انفعالات شیمیایی آب چشمه موجب شده است تا هر ساله ارتفاع این سازه افزایش یابد.

وقتی که خان از محوطه دور شد زمزمه دلنشین چشمه به گوش رسید و آب جاری گردید. خوانسار بیش از ۴۵۰ چشمه فصلی و دائمی دارد و به اعتقاد اهالی جاری شدن این چشمه نوید سالی پر برکت را برای کشاورزان میدهد. دمای این آبها گاها به ۱۰۰ درجه میرسد. قدمت استفاده از این چشمهها به شکل نوین به سال ۱۳۵۰ ه.ش میرسد. دالان سوم به یک تالار به ابعاد ۲۵×۲۰ متر میرسد.

برای استراحت مهمانها یک تخت یکنفره و 10 رختخواب سنتی مهیا شده است. پاکندس که در فصول گرم سال پاتوق چوپانها و گلههایشان است مامن درختان کندس است. يك تحقيقي محافظه كارانه صحبت از توليد 9000 تا 11000 mw مگاوات برق در 40 كشور جهان مي كند. سال قمري: مدت 12 بار گردش ماه به دور زمين که 354 روز و چند ساعت برابر 12 ماه عربي از محرم تا ذي حجه مي باشد. هنگام عبور از تنگه نفراتی از بالا برمی گشتند که این قله را به نام پهنه سار صعود کرده بودند به هر حال ما از تنگه عبور کردیم و با حرکت به سمت راست روی یال قرار گرفتیم باد شدید و سرما باعث شد نفرات در جای مناسبی به دور از وزش باد استراحت کوتاهی داشته باشند و با توجه به خستگی بعضی نفرات گروه پیشتاز به سمت قله حرکت کرد ۴۵ دقیقه بعد حدود ساعت ۱۳:۳۰ به قله رسیدیم .

مجتمع گردشگری نور در محلات پذیرای مسافران است. محلات، شهر مهمانپذیری است و هرسال میزبان جمع کثیری از مسافران خواهد بود. مهمانسرای جهانگردی و هتل محلات با امکاناتی نظیر یخچال، تلویزیون، استخر، رستوران، سرویس فرنگی، سرویس ایرانی، پارکینگ، نمازخانه، لابی، ماهواره، فروشگاه وکافی شاپ، پذیرای مسافران خواهد بود. این نوع از کانتین سرویس بهداشتی به عبارتی یک کیوسکی در ابعاد کوچکتر است که بسته به درخواست کاربر میتواند به صورت تک چشمه، یا تنها دارای حمام باشد. بسیاری از کارخانجات و کارگاه هایی که در تهیه و بستهبندی خشکبار فعال می باشند از جمله تهیه برگه زرد آلو و شفتالو و …

موزههای متنوع بسیاری همچون موزه تاریخ طبیعی، موزه مردمشناسی، موزه صنایع دستی، موزه شیخ صفیالدین اردبیلی، موزه مفاخر، موزه تخصصی باستانشناسی، موزه سنگ، موزه تاریخ علوم و موزه چینی خانه در این استان واقع شدهاند. نتوانند روابط خود را در این ممالک وسعت دهند.. از ویژگی بارز این چشمهها نبود گوگرد و بوی بد آن است. و در وسط اين دو سياق ناگهان سياق را به غيبت تبديل نموده فرمود: (و هر كه خدا او را هدايت كند) و جهت اين تبديل سياق شايد اين باشد كه اگر تبديل نمى كرد و مى فرمود: (هر كه ما هدايتش كنيم، و هر كه ما گمراهش سازيم باعث مى شد كه شنونده گمان كند ملائكة هم در هدايت و گمراهى بندگان دخالت دارند، و در اين دو امر با خدا شريكند و آن وقت آيه مشتمل بر تناقض گويى مى شد، براى اينكه دنبال همين جمله دارد: (فلن تجد لهم اولياء من دونه – به غير از خدا هرگز ولى و ياورى براى ايشان نخواهى يافت ) يعنى خواهى ديد ايشان كه ملائكة را اولياى خود مى پندارند و آنها را معبود خود خيال كرده و مى پرستند به غير خدا اولياى ديگرى ندارند.

مسير دره دركه در ادامه نیز تا قبل از پناهگاه پلنگچال بطور کامل در کنار رودخانه است. از شرق با دلیجان همسایه است و از جنوب به اصفهان و گلپایگان محدود میشود. شفا، حکیم، دنبه، سلیمانیه، سودا یا بختیاری و رماتیسم اسامی شش چشمه کوچک و بزرگ این منطقه است که با توجه به خاصیت درمانی هریک نام گذاری شده است. به همین منظور امکانات رفاهی و اقامتی مناسب، مسافرخانه و مهمانپذیر در این شهر در حد استاندارد وجود دارد.

چشمههای آبگرم در درمان بیماریهای کبدی، صفراوی، کلیوی و دستگاه گوارش و بیماریهای رماتیسمی و استخوانی موثر است. فاصله تهران تا آبگرم محلات نیز ۲۶۷ کیلومتر است. قبل از بررسی آبگرم محلات کجاست؟ آبگرم قینرجه کجاست؟برای آبتنی در آبگرم قینرجه به کجا برویم؟ دمای چشمههای آبگرم بالا است. تورهای آبگرم محلات یک روزه و دو روزه است و متناسب با نوع تور انتخابی، بازدید از یک یا چند جاذبه نظیر غارچال نخجیر و دهکده گل هم همراه خواهد داشت. برای رسیدن به محلات از تهران دو مسیر وجود دارد. آثار باستانی آتشکده آتشکوه، محوطه تاریخی خورهه، کاروانسرای دودهک، پل تاریخی باقرآباد، غار یکه چاه و چنار دو هزار ساله از جمله جاذبههای گردشگری این شهر است.

دیدگاهتان را بنویسید