راهنمای کامل سفر به روستای اروست و بازدید از باداب سورت

بازدید از بیمارستان ویژه کرونای رازی اهواز، پیگیری تبدیل وضعیت و دریافت مطالبات پرستاران و کادر درمان خوزستان، سفر به منطقه محروم مرزی جفیر در شهرستان هویزه در غرب خوزستان و افتتاح طرح آبرسانی به ۲ روستای جفیر یک و ۲ و دیدار و گفت و گو با برخی از اهالی این منطقه مرزی، بازدید از وضعیت تالاب هورالعظیم و رودخانههای کرخه نور و نیسان، بازدید از یک کارگاه جمع آوری فاضلاب در اهواز، بازدید از منطقه رُفیّع در شهرستان هویزه، تالاب هورالعظیم، تاسیسات نفتی مستقر در تالاب، و وضعیت آب رودخانههای کرخه نور و رودخانه نیسان با یک فروند بالگرد و جویا شدن از مشکلات و کمبودهای منطقه جفیر از توابع شهرستان هویزه، شرکت در نشست با سران عشایر استان خوزستان از جمله برنامه های آیت الله رئیسی در سفر به خوزستان بود.

این روستا در مرز استان خراسان جنوبی و استان کرمان در شهرستان نهبندان واقع شده است. در فرهنگ جغرافیایی ایران (ج 5) آمده: کوه الوند در جنوب شهر همدان از شمال باختری بجنوب خاوری کشیده شده و شهرستان همدان در دامنهء جنوبی آن واقع شده است. در جغرافیای طبیعی کیهان (ص59) آمده: در جنوب همدان کوه مشهور به الوند به ارتفاع 3746 متر(4) واقع شده و سنگهای آن از جنس خارا و کوارتز و قسمت عمدهء سال را در برف مستور است. الوند یا اروند، کوه همدان است و گویند آن کوه چشمهء بسیار دارد. این کوه دارای دره های سبز و خرم و آبهای فراوانی است و در دامنهء آن معادن بسیار بخصوص معدن گرانیت یافته میشود -انتهی.

در گرگاب – چنارپاش – ارکواز وجود دارند . علاوه بر چشمه رینه که بالاتر به معرفی آن پرداختیم، چشمههای دیگری وجود دارند که یک محیط دنج و مناسب را برای گذراندن اوقات فراغت کوتاه مهیا میکنند. این منطقه به دلیل طبیعت زیبا و سرسبز خود، برای توقف در مسیر و یک استراحت چند ساعته بسیار مناسب است. باداب سورت به معنی شدت اثر آب گاز دار است که در زبان محلی به آن اروست وائو یا بادو می گویند که البته نام برند آن چشمه های قصر طلایی اروست می باشد. از بالای آن سنگ اندکی آب ترشح میکند و آنرا بتابستان توان دید زیرا بزمستان در برف پنهان بود و من آنجا رسیدم بشب آدینه بود گفتند در هر هفته یک شبانه روز این آب بزمین میرسد و روان میشود و در دیگر ایام نمیتواند رسید و در عجایب المخلوقات در وصف همدان آمده که از کوه الوند چهل و دو رود بشیب می آید و عیون آن مالانهایت است – انتهی.

1) مرکز دهستان مربیهان(2)واقع در «وان»(3) از کشور فرانسه. روغنی که از شاخه های درخت از جوشانیدن آن با روغنها بگیرند طلای آن جهت درد عصب و جرب متقرح و اکتحال آن جهت ظلمت بصر نافع است و آشامندهء الومالی را سبابت و کسالت بهم میرسد و باید نخوابد و حرکت کند و مصلح آن سکنجبین و میبه است. یعنی بلوط کریه، و آن درخت بلوطی بود در نزدیکی بیت ایل که دبوره دایهء ربقه در زیر آن مدفون شد. ماکان به همان اندازه در چشمهایش بازیگر اصلی است، و علوی منش روشنفکری انقلابی را در چهره او نشان میدهد.

و خواننده عزيز به ياد دارد كه آيه شريفه متعرض حال آدمى بعد از پيدا شدن شاكله و شخصيت خلقيه است كه از مجموع غرائز و عوامل خارجيه مؤ ثره حاصل مى شود، و آدمى را به يك نوع عمل دعوت مى كند البته دعوت بطور اقتضاء نه به طور جبر و حتم (دقت فرمائيد). آب این رودخانه سپس با آب رودخانه ای که رشته شاهان را از رشته ونیزان جدا می کند یکی شده یکی از سر شاخه های اصلی رودخانه رودبار لرستان را تشکیل میدهد.که در حال حاضر سد رودبار لرستان بر روی آن در دست ساختمان است.

2) – در آنندراج «دوازده چشمه» آمده است. و گفته اند الومه وادیی ازآن بنی حرام از نسل کنانه است نزدیک موضعی که حد حجاز از ناحیهء یمن میباشد. همچنان که مورخین گفته اند کاخ های کوروش در میان باغ بزرگ و انبوه از درختان گوناگون و دشتی چمن زار و خرم واقع بوده که توسط آبگذرهای متعددی که از رود پلوار می آورند ، سیراب می شده است . این شاه قاجاری با دیدن سنگ نگاره های تخت جمشید، تصمیم گرفت نام خود را در مکانی از پایتخت که رفت و آمد زیادی دارد حکاکی کند. رنگین شدن چیزی و گرفتن رنگی جز رنگی که داشت.

الو گرفتن دل؛ کنایه است از سخت تشنه شدن: از تشنگی دلم الو گرفته است. اين شهر قبل از حمله مغول بسيار آباد و پر رونق بود. آرامگاه ابن حسام خوسفی شاعر قرن نهم هجری در شهر خوسف قرار دارد. 3) – در بعضی از نسخ نزهة القلوب در موارد متعدد «اروند» آمده است. چشمه اسرار آمیز پیرسقا نیز در این محل واقع است که در هر شبانه روز به طور متوسط چهار مرتبه از آن آب جاری میشود و پس از یک ساعت جریان آب به کلی قطع میگردد.

بر روی هلالی پیشانی سمت داخلی دهلیز ورودی با كاشیهای هفت رنگ نقاشی شده در دو سوی دهلیز ورودی دیوار باغ است. پیش از این گفتیم که ذوق و شرب دو مرحله مستی از باده تجلیات الهی است، و ذوق خرحله نخست آن است، و اصحب ذوق متساکر است، و مرحله بعدی شرب است و صاحب شرب مست؛د راینجا اضافه میکنیم که ذوق اعم است و در رنج و راحات بکار میر.ولی شرب اخص است و جز در راحات مستعمل نیست. نوعی خرما در جیرفت.

شهرستان زیبا و تاریخی مراغه از جمله بخشهای مهم توسعه گردشگری در استان است. ارژنگ قلعه یکی از تاریخی ترین و باارزش ترین جاذبه های گردشگری طالقان است که در نزدیکی روستای میناوند قرار دارد. پیرنیا در ایران باستان (ص1622) آرد: در کوه الوند نزدیک دیهی موسوم به عباس آباد که در قرب همدان است کتیبه ای از داریوش بپارسی قدیم عیلامی و آسوری هست – انتهی. مَتَرسی که در مزارع نصب کنند. این پیست اسكی در فاصله 12كیلومتری روستای آلوارس و 24 كیلومتری سرعین قرار گرفته است و از آنجایی كه پیست فوق در ارتفاع 3200 متری از سطح دریا قرار دارد به سبب بارندگی برف فراوان در طول پاییز و زمستان و به جهت دیر ذوب شدن برف های این منطقه می تواند در حدود 6 تا هشت ماه از سال مورد استفاده قرار گیرد.

آب در حوضي طبيعي جمع مي شود و مورد استفاده قرار مي گيرد . حسینی مشهورند و از قدیمالایام در کوهرنگ و لالی ساکن بودند. یکی از چهار طایفه که در فارس و خوزستان ساکن بودند و در زمان مادها از طریق راهزنی میزیستند. در سالهاي 1804 ـ 1793 ميلادي سلطان عمان ـ سلطان ابن احمد ـ با حمايت انگليسيها، حاكميت خود را در گواتر به ناصرخان ـ حاكم آن ناحيه ـ تحميل كرد و نفوذ خود را در سواحل مكران گسترش داد و بدينسان سواحل درياي عمان نيز به دست وي افتاد.

دیدگاهتان را بنویسید