ساوجبلاغ؛ سرزمین چشمههای سرد بهشتی در نزدیکی تهران – پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی

مجموعه آبدرمانی سرعین ایرانیان، امنیت ، آرامش،نشاط، بهداشت و تندرستی را با بکارگیری آخرین فناوری های روز دنیا برای شما میهمان گرامی به ارمغان آورده است. مجتمع آبدرمانی شابیل نیز در ۵۰ کیلومتری مشگین شهر و ۲۵ کیلومتری شهر لاهرود قرار دارد. این بقعه که متعلق به قاضی میرسعید بن سید علاالدین الحسینی از نوادگان امام محمد باقر (ع) است، در یکی از زیباترین مناطق کوهستانی طالقان در ضلع غربی روستای حسنجون و سیدآباد واقع شده است. علت ترور، عامل ترور، چگونگی ترور و مهمتر از همه شخصیت دکتر بهشتی جزو مواردی است که کارگردان در سوالهایش دنبال آن میگردد.

از دهانه چشمه به سوی محله عباس آباد که مسیر جریان آب است، درختان زیبای صنوبر و بید کاشته شده، سختی آب این سراب 168 است و از همین رو؛ جزو آب های خیلی خوب و مناسب شرب است. و أنهار من خمر لذة للشاربین یعنی اقسامی از محبت صفات و ذات الهی که برای نوشندگان لذیذ است، یعنی برای انسان های کاملی که به مرتبه ی مشاهده ی حسن تجلیات صفات الهی و شهود زیبایی ذات الهی رسیده اند، انسان های عاشقی که مشتاق به جمال مطلق الهی در مقام روح هستند.

برای رفتن به آب گرم لاریجان در استان مازندران و استفاده از خواص معدنی و درمانی چشمههای گرم در دل دماوند، باید به روستای خوشآبوهوا و توریستی رینه بروید. دما باید درجا ، با استفاده از دما سنج اندازه گیری شود. بعضی جاها را باید به صورت سینه خیز رفت سپس به محلی می توان رسید که در اثر ریزش سنگها راه مسدود شده و غار نوردان تا این قسمت را رفته اند. در قسمت شمال کولاوا سرآب قرار دارد که محل ساکنین اولیه قروه می باشد.که به صورت چادر نشینی در بهار و تابستان زندگی می کردند.

همانطور که گفته شد این روستای ییلاقی زیبا در دامنه شمالی شاهان کوه واقع شده و در فصل های بهار و تابستان با دارا بودن یخچال های برفی عظیم و لاله های واژگون بسیار زیبا و چشمه سارهای فراوان، طبیعت زیبا و دل انگیز و آب و هوای مطبوعی را برای ساکنان (روستائیان و عشایر) و کوهنوردان و گردشگران منطقه فراهم می کند. بعد از بازدید از آبشار دوم خیلی زود بر می گردیم وبه طرف داراب حرکت می کنیم چون که قرار است تا آخر شب دوازدهم اصفهان باشیم.

در 83 کیلومتری شهرکرد، مرکز استان چهارمحال و بختیاری و در 25کیلومتری اردل مرکز شهرستان اردل روستای سرسبز و زیبای رستم آباد قرار دارد.چشمه سرداب رستم آباد یکی ازجاذبه های این روستا و یکی از زیباترین گردشگاه های چهارمحال و بختیاری است.برای رسیدن به سرداب رستم آباد از شهرکرد به سمت اردل حرکت کنید بعد از 70 کیلومتر به سه راهی اردل-کاج می رسید مسیر مستقیم به سمت کاج را انتخاب کنید بعد از عبور از کاج و طی مسافت 7کیلومتری به رستم آباد می رسید. چشمه سرداب رستمآباد یکی از پرآبترین چشمههای رشتهکوه زاگرس در استان چهارمحال و بختیاری است که هر ساله گردشگران بسیاری را جذب خود میکند، سرد بودن آب این چشمه در تمام فصول سال ویژگی اصلی این چشمه و علت نامگذاری آن است.

اما نه آن چنان که براحتی پیدا و آشکار باشد. وی با بیان این نکته که سرداب حرم حضرت اباالفضلالعباس(ع) به حرم امام حسین(ع) راه ندارد و در گذشته حرم حضرت سیدالشهدا(ع) دارای سرداب بوده که به مرور زمان این سرداب پر شده است، افزود: در حال حاضر مجددا سرداب حرم حضرت اباالفضلالعباس(ع) از قسمت گنبدخانه بسته شده و دیگر کسی حق ورود به این سرداب را ندارد؛ در گذشته آب سرداب حرم حضرت اباالفضل(ع) برای تبرک در اختیار زائران قرار میگرفت اما هماکنون این کار نیز متوقف شده است. براساس گزارش ایرنا، مسافت شهرستان ساوجبلاغ از تهران کمتر از ۴۵ دقیقه و از کرج هم کمتر از ۲۰ دقیقه است و دارای بخش کوهپایهای که بین کوهستان و دشتی زیبا حایل شده و چشم هر گردشگری را به خود جذب میکند؛ دشتهای این منطقه نیز دارای باغهای زیبایی است که فضایی آرام و دلانگیز را برای گردشگران داخلی و خارجی فراهم میکند.

روستاییان به گلهداری و باغداری مشغول بودند و اینك تنها باغهای میوه این روستا سالم ماندهاست. و البته نا گفته نماند بسیاری از هموطنان در این چشمه دچار سانحه خفگی شدند و متاسفانه جان سالم به در نبردند. خضرازجمله پیامبران است که عمرجاودان را به او نسبت داده اند، البته برخی ازمفسران ومؤرخان خضروالیاس را یکی دانسته اند چونکه تلفظ کلمه خضروالیاس درزبان یونانی خیلی به هم شبیه است . چشمه هایی که از درز و شکاف ها خارج می شوند. طبیعت گردان و کوهنوردان زیادی در این روز خود را به آکواریوم رسانده بودند تا از زیبایی ها و جاذبه های آن بهره مند شوند.

این بنا فاقد گلدسته، دارای گنبد و همچنین سنگ قبر است و تاریخ اولیه بنای آن به قرن نهم و دهم هجری بازمیگردد. دکتر صفی نژاد در خصوص ممسنیها بیان میدارند: لرهای ممسنی که در مجموع ایل ممسنی را تشکیل میدهند از نظر حضور در تاریخ بس کهناند و منابع اوّلیه قرن هشتم هجری از آنها با نام «مماسنی» یاد کرده است و همین منابع قدمت تاریخی آنها را تا قرون اوّلیه اسلامی بالا میبرند و اظهار میدارند اینان ردههای مستقل و متفرقهای در قلمرو لران بودهاند که به مناسبتهای ضرورتهای تاریخی از پهنه سکونتی خود جابجا شدهاند. ارژنگ قلعه بنایی کهن است که قدمت آن به دوران پس از اسلام و در دوره اسماعیلیان برمیگردد.

میناوندیها از مردمان ترك زبان طالقان هستند كه بر بستر بالایی قلعه تاریخی ارژنگ اسكان گزیدهاند. غار و چشمه پنجعلی نیز از دیگر مناطق زیبای این روستا است كه در بخش بالایی روستا قرار گرفته است. در غرب دره به جزء کاسه رود، رود دیگری هم هست که به دره میریزد و این دو درست در زیر پل به یکدیگر میپیوندند. یک اردوگاه تفریحی نیز در نزدیکی میناوند دایر شده که مکان خوبی برای استراحت ورزشکاران و حتی علاقهمندان به کوهپیمایی است. این چشمه با متوسط دبی آب ۲۴۰۰ لیتر در ثانیه یکی از سرشاخههای کارون بزرگ به شمار میرود که حتی در بحران خشکسالی و کاهش آبدهی چند سال اخیر اکثر چشمه های منطقه، باز هم هرگز دبی اش از ۱۶۷۰ لیتر بر ثانیه کمتر نشده و در حال حاضر حیات بیش از دو هزار هکتار از اراضی کشاورزی و شالیزارهای لردگان، مدیون جوشش های آن است.

معجز چشمه چشمه ای است در نزدیکی این سد که قسمت عمده آب سیاه رود و سد از این چشمه تامین میگردد. این چشمه در گذشته با نام سورین شناخته میشد و حدود ۸۰۰۰ سال قدمت دارد. اردبیل همچنین از شهرهای باستانی و تاریخی ایران به شمار میرود که جاذبههای طبیعی بسیاری را در خود جای داده است. مسیرقلوز وسطی: از آبشار سنگین آباد به سمت راست می رویم در طول مسیر دو چشمه وجود دارد یکی کانی پرویز و دومی چشمه ای که روبروی دکل مخابراتی و داخل چمنزار است. در گذشته گروهی از پیروان میرزا صادق مجتهد تبریزی که یکی از فقهای مشهور دوره مشروطه بود، چنین زندگی بدون ابزار تکنولوژیک را به وجود آوردند زیرا این فقیه به زندگی بدون امور جدید و مدرن فتوا میداده است.

در انتهای دره آکواریوم، با گودال بزرگی روبهرو میشوید که آب زلالی در آن جمع شده است. زمین لرزه پدیده ای طبیعی است که حاصل رفتار و عکس العمل سنگ کره در برابر انرژی آزاد شده از درون زمین می باشد. در دین زردتشت به علت اعتقادبه مقدس بودن خاک از دفن کردن اجساد خودداری نموده و آنهارا در محفظه های از سنگ که استودان ( استخواندان ) نامیده میشود ودر اصطلاح بختیاری به آنها بردگوری ( سنگ گبری ) اطلاق می شود ، قرار می دارند .

روستای سرسختی: منطقه تاریخی وباستانی موسوم به سرسختی واقع در 15 کیلومتری جنوب شهر شازند در فاصله ای نزدیک از قلعه عضدیه در پهن دشتی بسیار وسیع و سرسبز با آب و هوایی معتدل و رو به سردسیر واقع شده است. این شهر در رشتهکوه البرز قرار گرفته و به دلیل واقع شدن در یک منطقه ییلاقی، دارای آب و هوای خوب و مطبوعی است. خانه آیتالله طالقانی نیز كه اكنون تبدیل به یك خانه موزه شده تاكنون گردشگران زیادی را راهی این روستا كرده است. بر همین اساس کوهنوردان زیادی رشته کوههای البرز در طالقان را مسیری مناسب برای صعودهای چند روزه به سمت چالوس یا الموت در قزوین انتخاب میکنند.

در این مقاله سعی بر آن شد که زیباترین روستاهای طالقان معرفی شود تا این مطلب بتواند راهنمای خوبی برای سفر به شهرستان طالقان برای شما باشد. در حالی که تنها کافی بود شهرداری و سازمان میراث فرهنگی و جهانگردی دستی بر سر و گوش این قطب گردشگری می کشیدند تا جذابیت های گردشگری اش دوباره خودنمایی می کردند. آن طور که حسین عسکری نوشته است؛ از اواخر دهه ۶۰ شمسی، یک مجموعه مسکونی عجیب در شرق شهر طالقان شکل گرفت که مربوط است به پیروان تجددگریز میرزا صادق مجتهد تبریزی (متوفی ۱۳۱۱ خورشیدی) که از امکانات مدرن و جدید استفاده نمیکنند.

از آب لولهکشی و برق استفاده نمیکنند. آن طور كه حسین عسكری نوشته است؛ از اواخر دهه 60 شمسی، یک مجموعه مسکونی عجیب در شرق شهر طالقان شکل گرفت که مربوط است به پیروان تجددگریز میرزا صادق مجتهد تبریزی (متوفی ۱۳۱۱ خورشیدی) که از امکانات مدرن و جدید استفاده نمیکنند. محیط آرام و ناب این روستا یکی از معروفترین جاذبههای گردشگری طالقان است به طوری که بسیاری از گردشگران تنها برای بازدید از این روستا و گذراندن زمان در طبیعت بکر و زیبای آن به شهرستان طالقان سفر میکنند. این چشمه در دره آلوارس، یکی از عریضترین و باصفاترین درههای سبلان، در ارتفاع ۲ هزار و ۴۲۰ متری از سطح دریا قرار دارد.

ارتفاع بلندترین قله آن (قلوز بزرگ ) ۳۱۰۰ متر می باشد. این آبشار از قله خبسان سرچشمه گرفته است و سپس رودخانه خبسان رود را تشکیل میدهد. وقتیکه از این کتاب فروشی دیدن میکنید، میتوانید در آن نقشههای سیستمهای حملونقل و جادهای کشوری را بیابید. برای سفر به این منطقه با نزدیک به دو ساعت رانندگی در بزرگراه تهران- قزوین میتوانید با عبور از شهر آبیک به ورودی طالقان و کوهستانهای سرسبز و ارتفاعات زیبای این منطقه برسید و سفر یک روزه خوبی را تجربه کنید. این هتل در فاصله 4 کیلومتری شهر چشمه ترکیه و 110 کیلومتری فرودگاه ازمیر واقع شده و امکانات متعددی را در اختیار گردشگران قرار میدهد.

دیدگاهتان را بنویسید