طالقان کرج کجاست ؟

بزرگ علوی، در سال ۱۳۲۳ خورشیدی سردبیر مجله ادبی پیام نو شد و در کنار صادق هدایت و مجتبی مینوی، به انجام فعالیت های ادبی پرداخت. جنگل نوردی و قله نوردی از فعالیت های جذابی است که می توان در جواهر ده انجام داد. با رسیدن به روستا به سمت چشمه پراو در منطقه سوادکوه و ارفعده جنگلپیمایی میکنیم. غار و چشمه پنجعلی نیز از دیگر مناطق زیبای این روستا است كه در بخش بالایی روستا قرار گرفته است. محل قرار گیری کوشک مذکور که در نیمه بالایی باغ واقع گردیده و عدم وجود اطلاعاتی مبنی بر وجود شاه نشین و یا فضایی مشابه آن که کارکرد بالاخانه باغ را داشته باشد، این نکته را به ذهن متبادر می سازد که کوشک میانی خود کارکرد شاه نشین و بالاخانه باغ را نیز داشته است.

این استخرها توسط آب چشمه های داغ معدنی که بسیار شور هستند و خاصیت درمانی بالایی دارند پر می شود، این آب می تواند برای درمان دردهای روماتیسمی و انواع مشکلات پوستی موثر باشد. آب این چشمه در مداوای رماتیسم و ناراحتیهای استخوانی و همچنین بیماریهای پوستی بسیار موثر است. چشمههای باداب سورت در استان مازندران، جنوب شهرستان ساری، بخش چهاردانگه قرار دارد . پس حتما پیش از اینکه عازم باداب سورت شوید، لوازمی که نیاز دارید را تهیه نمایید. اما در شرایطی که سرمایهگذار برای طرح انتخاب شده و مسافران باید برای ورود به محوطه بلیط تهیه کنند، نبود سرویس بهداشتی برای آنها پذیرفتنی نیست.

جایروند : زبان آنها کُردی پشتکوهی است . منطقه اطراف آبشار لولاک آبوهوایی دلپذیر و خنک دارد؛ ازاینرو این آبشار از بهترین جاذبههای طبیعی در فصل تابستان است. کردستان سرزمینی است نیمهکوهستانی و سرسبز که در این فصل زیباییهای آن دوچندان میشود. چشمه گردو نام چشمه زلال با آب فراوان می باشد که در فاصله پنج کیلومتری نوشهر در استان مازندران در محلی به نام روستای سنگ تجن (قدیمی ترین نام شهرستان نوشهر) واقع شده است. این دیدنی جذاب و شگرف در قسمت شمال غربی سپیدان واقع شده است و از شهر شیراز به اندازۀ ۹۰ کیلومتر فاصله دارد. «ابوعمر بن محمد القزوینی»، نام معمار سازنده این مسجد تاریخی است که برفراز محراب و در قسمت پایینی کتیبه دور گنبد، ثبت شده است.

مناطقی كه خانه های سنگی در آن قرار گرفته اند قوردی قیه، تپه چله خانه، قره قیه و مسجدیری نامیده می شود.این روستا دهكده ای سنگی با مجموعه ای از خانه های سنگی منفرد به صورت یك پدیده معماری تاریخی و باستانی استثنایی وجود دارد كه شكل كنده شدن این منازل در زیر تپه های سنگی و رسوبی و نوع كنده شدن آنها كه نهایتاً منجر به آفرینش چنین آثاری شده است، در نوع خود كم نظیر می باشد. این چشمه برای مردم منطقه اورامان از اهمیت فرهنگی و تاریخی چشمگیری برخوردار است؛چشمه بل از جمله جاذبه های شگفت انگیز کشور به شمار میآید که در منطقه اورامانات قرار دارد.

از جمله اين كه در زمان مادها با روشن كردن آتش بر روي تپهها و كوههاي آن اخبار را به ساير مناطق ميرساندند؛ از اين رو آنجا ملآگر به معني تپه آتش ناميده شد. در حقیقت، در تحلیل مفهوم سلامت به این نتیجه می رسیم که مفهوم سلامت (خواه سلامت جسم و خواه سلامت روان) به دو امر ایجابی و یک امر سلبی بر می گردد. دهی است از بخش ابهررود شهرستان زنجان در 20 هزارگزی شمال باختری زنجان و 6 هزارگزی شوسهء زنجان – تبریز.

شمال رشتهکوه زاگرس به کردستان میرسد و از سمت غرب این خطه به طرف آذربایجان غربی ادامه مییابد. پس از عکاسی و استراحت از ضلع شرقی این قله به طرف دره اصلی بازگشتیم. بدین منظور اولین قله در ضلع غربی این خطالرأس را در ساعت ۹:۳۰ صبح به ارتفاع ۳۱۸۰ متر به نام شاهنشین صعود کردیم. با رسیدن به این نقطه احساس کردیم شاید دری را به سوی بهشت یافتهایم؟

حدود ۳ ساعت طول کشید تا به این نقطه سرسبز و پرآب برسیم. در ساعت ۱۶:۰۰ بعد از طی حدود ۲۸ کیلومتر کوهپیمایی در کوهستانی سرسبز و باصفا به روستای بست بازگشتیم… در دو کیلومتری روستای هجیج و در فاصله کمی از رودخانه سیروان واقع شده و آب آن پس از خروج از دل کوه، تشکیل آبشاری داده و به رودخانه میریزد. به طور دقیق کانی بل در نزدیکی رودخانه سیروان جریان دارد و آب آن پس از خروج از قلب کوه، آبشار خروشانی تشکیل داده و به رودخانه سیروان ریخته و در نهایت وارد خاک عراق میشود.محل خروج چشمه در قلب کوه به دهانه غاری که در اثر ریزش مسدود شده شباهت فراوانی دارد.

آب چشمه بل از لحاظ کیفی در شمار بهترین آبهای معدنی جهان است زیرا که دارای املاحی از قبیل نیترات، کلراید وفلوراید در حد استاندارد هست. باداب سورت چشمهٔ پلکانی تراورتنی بینظیر در ایران و کمنظیر در جهان است که واقع در روستای ارست بخش چهاردانگهی شهرستان ساری میباشد. برای اولین بار گریگوری ملگونوف که یک جغرافی دان و دریانورد روسی تبار بود که در سفرنامه معروفش از چشمه پلکانی باداب سورت نام برد. یکی از جاهای دیدنی استان خراسان جنوبی آبشارهای هنگر در شمال شهر شوسف است. با دیدار این غار دستکن و طبیعی که در نوع خود بینظیر است، به سمت شمال شهر تکاب ادامه مسیر داده، بعد از طی ۷۰ کیلومتر شب دوم برنامه را در کنار مجموعه آثار باستانی تخت سلیمان به صبح رساندیم.

ساعت ۵:۰۰ صبح صعود را شروع کردیم. پس از استراحتی کوتاه، به قصد دیدار «غار کرفتو» به طرف شهر تکاب حرکت کردیم. صبح زود ار تهران به سمت جاده فیروزکوه حرکت میکنیم. بعد از صعود آن به گردنه بازگشته و برای صعود قله بعدی حرکت کردیم. در ساعت ۱۱:۳۰ به آخرین و بلندترین قله منطقه با عنوان زلیخا به ارتفاع ۳۱۹۰ متر صعود کردیم. از دور سه تیم ۵، ۱۵ و ۴۵ نفره دیگر را که در شب قبل در قرارگاه اسکان داشتند را مشاهده کردیم که در حال صعود قله اول بودند.

تیم ۵ نفره ما شب اول برنامه را در همانجا به صبح رساند. 6-در آیه«و من ثمرات النخیل و الاعناب تتخذون منه سکرا و رزقا حسنا» (17) (:و از میوههای خرما و انگورها، از آن شراب میگیرید و روزیی نیکو)لفظ «سکر»به باده انگوری اطلاق شده که تقابل آن با «رزقا حسنا»بر پلیدی آن دلالت دارد.گفتنی است که اغلب مفسران«خمر»را مطلق بده، و هر گونه نوشیدنی مست کننده دانستهاند، و بعضی آنرا فقط اسم شراب انگور وخرما که در ظهور اسلام اعراب با آن آشنایی داشتهاند، گفهاند، و برخی دیگر آنرا به شراب غیر مطبوخ اطلاق کرده، معتقد شدهاند که با طبخ، اسم خمر از ان ساقط میشود، و درمقدار لازم طبخ اختلاف کردهاند.

هر سال، بین چهار تا نه نفر به سربازی برده میشدند. در نزدیکی کنارتخته دو آبادی بنام کمانکشی وجود دارد که هر دو آبادی متعلق به لرهای کمانکش هستند. مار از دوران باستان بر بشر تأثیر گذاشته و در افسانه ها و اساطیر جای باز کرده است. وی با اشاره به مطالعات تحلیلی انجام شده بر روی گسلهای تهران، خاطرنشان کرد: نتایج این مطالعات نشان داد که در اطراف تهران بیش از 30 چشمه لرزهای و گسلهای متعددی وجود دارد که تهدیدی برای تهران هستند.

وی با بیان این که آب این چشمه برای سیراب شدن روستاهای اطراف کافی به نظر میرسد، تصریح کرد: با جاری شدن آب این چشمه مزارع خشک منطقه سیراب خواهد شد. به چشمه که رسیدیم از تماشای مناظر زیبای اطراف لذت خواهیم برد. این چشمه پرآب ترین چشمه در منطقه غربی استان مازندران است و به دلیل مناظر زیبای اطراف آن همه ساله پذیرای مسافران زیادی از نقاط مختلف کشور به این منطقه می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید