ولسوالی اوبه – مجله دوربین

پارک کوهستانی صفه در جنوب شهر اصفهان، بر روی کوه صفه، در جنوب تقاطع بزرگراه های شهید اقارب پرست و شهدای صفه واقع شده است که دسترسی به آن بسیار آسان است. این مکان به عنوان هسته مرکزی پارک کوهستانی صفه بوده و چشمه های موجود از جمله چشمه پاچنار و خاجیک به عنوان قلب تپنده این مجموعه شناخته می شوند که با وجود درختان کهنسال، همچون نگینی زیبا می درخشند. بعضی از کوهنوردان به واسطه آنکه این چشمه در زمینی آهکی قرار گرفته، به آن چشمه گچی نیز می گویند. تراورتن از جمله سنگ های آهکی متبلور است که در اثر تبخیر آب بی کربنات کلسیم در چشمه های آب گرم تشکیل می شود.

این مطلب هم به مناسبت هفته مازندران تهیه و منتشر شده است. با این حال، جادهای که از سمت مازندران به این منطقه میرسد زیباتر و چشمنوازتر است. همچنین خط دوم آن، از گردنه باد به سمت قله شاه دژ با طول ۶۵۰ متر و ۶ پایه میانی می­باشد. از جمله نقاط مشهور در کوه صفه، قلعه شاهدژ یا شاه دز می باشد که به قلعه دیو معروف شده است.

تپه نادری (نادرشاه) تپه عظیم نادر در جنوب غربی شهرک اصلاندوز در ملتقای رود ارس و دره رود قرار دارد بلندی این تپه 30 متر و محیط اطراف آن حدود 1500 متر و طول آن 120 متر و عرض آن حدود 100 متر است ظاهرا این محل در سده های متمادی واحد مسکونی بزرگی را تشکیل می داده از هزاره اول پیش از میلاد تا اواخر سده یازدهم هجری قمری مسکون بوده شاید قدمت آن تا هزاره سوم و چهارم قبل از میلاد نیز برسد از اشیای مکشوفه در آن می توان از سفال خشت پخته دوران پارتی سفالهای منقوش دوره اسلامی تعداد زیادی سنگ اپسیدین به حالت تیغه و سنگ خام را نام برد تپه نادری از منظر تاریخی قابل توجه است در این مکان بود که نادرشاه جهت خلع شاه طهماسب دوم صفوی انجمن بزرگی تشکیل داد و سران کشور و بزرگان را به دشت مغان فرا خواند که منجر به خلع طهاسب میرزا و رسیدن وی به تخت سلطنت شد.

به گزارش ایسنا منطقه آذربایجان غربی محمد مهدی شهریاری در جلسه شورای عشایری آذربایجان غربی که در محل استانداری استان برگزار شد افزود: در سال جاری ۲ میلیارد تومان از اعتبارات ارزش افزوده استانی به عشایر استان اختصاص یافته که با توجه به سومین استان عشایر نشین کشور سهم بسیار ناچیزی است. فلات ایران در ناحیه شمال، شمال غربی، غرب و جنوب غربی دارای رشته کوههایی میباشد. روستای گردشگری برغان دارای بافت قدیمی و باغ های سرسبز و زیبایی است که بهار و تابستان این منطقه را دلپذیر نموده است. این چنار زیبا دارای ارتفاعی حدود ۱۴ متر و قطر ۲۲ متر است.

از طرفی مسوولان استان و شهر اصفهان در چند سال اخیر، اجرای طرحهایی را مانند ایجاد کمربندیهای شرق و غرب برای انتقال ترافیک و تردد خودروهای سنگین از ورودی جنوب شهر به این کمربندیها را در دستور کار خود قرار دادند هرچند عملیات اجرایی این طرحها در این سال ها با کش و قوسهای فراوان همراه بود و هنوز بهطور کامل تکمیل نشده است. این کوه از شمال به جاده کمربندی، از غرب به کوه های تخت رستم و دره خان، از شرق به شهرک ها و مجتمع های مسکونی و از جنوب به اراضی باز و خط آهن منتهی می شود.

مناظر کوه صفه نظیر قلعه شاهدز ، دیدنی های اطراف شهر و تنگه گردنه باد ، از جاذبه های طبیعی این مسیر به شمار می رود. تله کابین صفه از جاذبه های گردشگری پارک صفه به حساب می آید که در دو خط طراحی شده است. این پارک کوهستانی زیبا، یکی از محبوب ترین جاذبه های گردشگری اصفهان به شمار می رود و به مسافران و گردشگرانی که به این استان سفر می کنند، بازدید از این پارک توصیه می شود . معاون گردشگری اداره کل میراث،صنایع دستی و گردشگری مازندران گفت: چشمه شفابخش آب معدنی قرمرض با خاصیت درمانی کلیوی در میان پارک جنگلی نكا از مشهورترین جاذبههای گردشگری اين شهرستان است.

شهر رینه بهلحاظ امکانات گردشگری با محوریت آبگرم، یکی از توسعهیافتهترینها در نوع خود است. یکی از بوستان های متفاوت شهر تهران با مساحتی گسترده و امکانات تفریحی مختلف که بدون شک از دیدنیهای تهران محسوب می شود. یکی از ویژگی های مهم کوهستان صفه، وجود صخرههای عظیم و بلند در نقاط مختلف آن است که از نظر کوهنوردی تخصصی و آموزش سنگ نوردی ، امکان بسیار خوبی برای گسترش ورزش کوهنوردی در اصفهان به وجود آورده است. بنا به برخی متون این گورستان آرامگاه یوشع نبی را درون خود جای داده و در دورههای تاریخی مختلف همواره اهمیت بالایی داشته است.

علت این امر فشرده بودن مناسب خاک کوهپایه برای ساخت و ساز است. علت تراکم جمعیت در پای کوهها نیز همین امر است. این شهر به علت وجود امامزاده قاسم که بقعه فرزند امام موسی کاظم و برادر امام رضا (ع) در آن دفن شده است همواره از نظر مذهبی مقدس شمرده میشود. ضابطی و کلانتری این بلوک از عهد صفویه تا کنون، در سلسله ملاماندگار کواری بوده است، که پس از وفات ملا ماندگار، به خلف الصدقش، محمد کاظم خان و پس از وفات او پسرش عبدالرضا خان و بعد از او پسرش آقا غلامرضا کواری، شفقت نمودند.

او پس از این هشت سال زندگی با ربابه، در سال ۱۳۱۴ بر اثر حادثهای در جنگل درگذشت. جالب است بدانید که پس از قطع آبگرم فردوس 47 سال به دلیل وقوع زلزله و پس از آن ، این جریان دوباره به عنوان یک اثر پس لرزه باعث خوشحالی مردم محلی ، به ویژه ساکنان روستاهای برون و مهران کوشک در حوالی آبگرم فردوس. نکته مهمی که در این رابطه باید به آن توجه داشته باشید این است که در شهر چشمه ترکیه می توان تفریحات دیگری هم داشت، اما در این قسمت سعی بر این داشتیم که فقط مکان های دیدنی شهر چشمه را شرح دهیم.

نکته جالبی که در مورد این شهر وجود دارد، ادعای برخی مورخان است که منطقه کوهپایه را زادگاه حافظ شیرازی بیان میکنند. نام این شهر در کتب گلچینی از شاهنامه فروسی و نشریات فنی مهندسی «قهپایه» نامیده شده است. در اواخر هزاره ششم در سرزمین حاصلخیز رسوبی در جوار كوهستان و حاشیه كویر مركزی اولین استقرارها در ناحیه سیلك شناسایی شده است. ربابه اشعاری را که هادی برایش سروده بود به دخترش آموخت و خودش چهل سال بعد از مرگ هادی در سال ۱۳۵۳، دار فانی را وداع گفت.

هادی و ربابه چهار فرزند به نامهای گتداش، عموگل، سید سلطان و علویه داشتند. ۱۲ سال انتظار برای رسیدن به مراد دل، زمان سختی برای ربابه و سید هادی بود اما دست ناخوش روزگار، سید هادی را خیلی زود از ربابه گرفت.سید هادی دوازده سال عشق ورزید ولی تنها هشت سال با محبوبش زندگی کرد. این پل استقامت بالایی داشته و گذر زمان تاثیری بر روی زیبایی این پل نگذاشته است. اما به جای این اقدام حیاتی و کم هزینه، اخیرا” سازمان میراث فرهنگی و جهانگردی با همکاری شهرداری لردگان قصد دارند با سنگ چین نمودن اطراف برکه ی این چشمه، از وسعت و حجم آن برکه جوشان کم کنند تا با بالا آمدن سطح آب بر زیبایی و جذابیتهای دیداری آن بیافزایند.

روستای قلات به شیراز نزدیک است و طبیعت زیبایی دارد. بدين ترتيب، يافتههاي باستان شناختي و منابع مكتوب و موجود تاريخي حاكي از كهن سالي اين خطه از سرزمين ايران و جلوهاي ماندگار از تاريخ پرفراز و نشيب آن است. از تعبيرى که در اين آيه شده چنين استفاده مى شود که انسان تا ياد خدا است مرتکب گناه نمى شود آنگاه مرتکب گناه مى شود که به کلى خدا را فراموش کند و غفلت تمام وجود او را فرا گيرد، اما اين فراموشکارى و غفلت در افراد پرهيزگار ديرى نمى پايد، بزودى بياد خدا مى افتند و گذشته را جبران مى کنند، آنها احساس مى کنند که هيچ پناهگاهى جز خدا ندارند و تنها بايد آمرزش گناهان خويش را از او بخواهند ( و من يغفر الذنوب الا الله ) کيست جز خدا که گناهان را ببخشد.

آیا از من رنجیده بود؟ تا چند هفته پیش کسی اسم روستای چشمه قل قل را نشنیده بود اما با شروع عید نوروز 96 پخش سریال علی البدل از شبکه یک سیما شروع شد. ۱۴ آبان به خاطر تشکیل نخستین حکومت شیعی یا علوی ایران در مازندران به نام روز مازندران نام گذاری شده و امسال برنامه های این روز به صورت هفتگی و با عنوان هفته مازندران اجرایی شد.

دیدگاهتان را بنویسید