ویلاجار – چشمه های باداب سورت – 60

متر مکعب، استخر جوانان دویست و پنجاه متر مکعب و استحر آب گرم معدنی پانصد متر مکعب است. تا آدم می اومد بفهمه چی به چیه، پنجاه متر رفته بودجلو. نه صبح تا یک ظهر و با هزینه بیست و یک هزار تومان می باشد. ایرانیان در سال هزار و سیصد و هشتاد و نه تأسیس شد. روستای تمین در دو بعد: تاریخی و طبیعی و از جاذبه های گردشگری است گفتنی است :روستای تمین هدف گردشگری درسال 85 مصوب شده که سالانه بیش از 200هزار گردشگر ازاین روستا دیدن می کنند.روستای تمین در 65 کیلومتری شهرستان میرجاوه و دارای جمعیتی بالغ بر 410 هزار خانوار می باشد .

شهرستان دماوند در نزدیکی پایتخت و با فاصله دو ساعته از آن، همواره یکی از گردشگرپذیرترین نقاط ایران بوده. و عشق و وطن پرستی و ایران پرستی در میان آنها بی نظیر باقیمانده است . در طول نزدیک به سی سال تجربه مستندسازی اما، این نخستین بار بود که نه تنها استقبالی در میان نبود بلکه کارشکنی، بی توجهی، ناشکیبایی و بازخواست در پی آورد. تپه های هرمی ورزنه بسیار حیرت انگیز بوده و در نوع خود بی نظیر می باشند.

آرشه در واقع پنیر تفت داده شدهاست که بسیار مقوی بوده و نیاز به نگهداری در یخچال هم ندارد. از دیگر چشمه های اطراف تبریز که در جاده مرند واقع شده میتوان به چشمه صوفیان اشاره کرد که در آن مقادیر زیاد کلرو سدیم وجود دارد. از مهم ترین شاخصه ها و ویژگی های این شهر این است که دماوند در کوهپایه رشته کوه های البرز و قله معروف دماوند واقع شده.

بلندای این آبشار ده متر بوده و در ارتفاع2430 متری از سطح آب های آزاد واقع شده. میش خاصی ها : از طوایف بخش میش خاص هستند. آب چشمه ثریا بسیار زلال است و زیبایی خاصی به آن بخشیده است. در فصل زمستان هم این منطقه بسیار هیجان انگیز است در طول زمستان شاید پوشیده از برف نباشد اما با آمدن سرما ممکن است در این منطقه برف نیز ببارد ولی با این حال نمی توان از زیبایی طبیعی آن صرف نظر کرد.

اگر کسی بدن خود را با آب آن چشمه بشوید، خداوند گناهانش را نادیده میگیرد و خوردن کمی از آن باعث میشود هیچوقت از دنیا نرود.اسکندر مقدونی پس از اینکه سخنان آن مرد را شنید، فردای آن روز ارتش خود را آماده و به سمت شمال حرکت کرد. در اطراف این استخر هم دیواری کشیدهاند و به همین خاطر خانمها هم میتوانند با خیال راحت در این چشمه آبی به تن بزنند. در 5 کیلومتری شمال دماوند منطقه و محله ای به نام دشت مزار قرار دارد که در آن چشمه و آبشاری به نام تیزاب وجود دارد.

در این مقاله می خواهیم سفری به آبشار و چشمه تیزاب در نزدیکی این شهر داشته باشیم. باید به این موضوع هم اشاره کنیم که در این چشمه ساعات مختلفی برای استفاده آقایون و خانمها معین شده است. در ابتدا باید راه تهران-فیروزکوه را پیش بگیرید و از پردیس، بومهن و رودهن عبور کنید. البته دسترسی به این چشمه آسان و راحت نیست و برای رسیدن به آن، شما نیازمند وسایل ویژه کوهنوردی بوده و حتما باید تجهیزات لازم را با خود همراه ببرید.

و أنهار من عسل یعنی شیرینی های رسیده از عالم قدس و درخشش های نورانی و لذتهای درونی در حالات و مقامات سالکان دارای ذوق و اراده کنندگان و روی آورندگان به کمال قبل از رسیدن به مقام محبت از کسانی که از زیادات پرهیز نموده اند، خورندگان عسل از نوشندگان شراب بیشترند، و هر کس شیرینی عسل را بچشد لذت شراب را نمی چشد. پیشنهاد می کنیم در سفر به این شهر حتما لیستی از جاهای دیدنی آن و بهترین رستوران های دماوند تهیه نمایید تا بتوانید برنامه ریزی بهتری داشته باشید.

یا فصل تابستان را برای سفر به سرعین انتخاب کنید. برای بیماری های عصبی و بیماری های دست و پا است. اما عمر ذوالقرنین به سفر دوباره نرسید و بدینسان خضر و الیاس عمر جاوید یافتند و میگویند الیاس در جوانی کشتیبان بود و سفر دریا دوست میداشت و بدین سبب وی بیشتر در دریاها به سر میبرد و گمشدگان و درماندگان را راهبری میکند و خضر در خشکیها به سر میبرد و هر که در خدمت مردم و راستی و پا کی کوتاهی نکند و دیدار خضر را دریابد و از او حاجت بخواهد حاجتش برآورده شود و هرچه از او بپرسد جواب درست بشنود.

گفت: (مرا بخاطر این فراموشکاریم مؤاخذه مکن و از این کارم بر من سخت مگیر!) «۷۳» باز به راه خود ادامه دادند، تا اینکه نوجوانی را دیدند؛ و او آن نوجوان را کشت. و من خیلی ممنونم از دوستانم بخاطر این توصیه. میناوندیها از مردمان ترک زبان طالقان هستند که بر بستر بالایی قلعه تاریخی ارژنگ اسکان گزیدهاند. قلعه فلک الافلاک با نام قلعه دوازده برجی هم شناخته میشود و بر فراز تپهای مشرف به شهر خرمآباد و در نزدیکی رودخانه خرمآباد قرار گرفته است. این چشمه در مسیر رودخانه حبلهرود قرار دارد و به ویژه در فصول گرم سال، پذیرای بازدیدکنندگان است و افراد زیادی برای آبتنی به سمت این چشمه سرازیر میشوند.

شهرستان سپیدان در استان فارس و میان کوههای زاگرس جنوبی، در فاصله 76کیلومتری شمال غرب شیراز، در مسیر شیراز ـ یاسوج قرار دارد. اگر به ایران باستان علاقه دارید شهر ناب شیراز را برای سفر انتخاب کنید. منابع طبیعی و چشماندازهای بینظیر این شهر موجب شده چمستان به یکی از قطبهای گردشگری استان مازندران و به طور کل شمال ایران تبدیل شود. امام رضا (ع) در باره ایـن ویژگی می فرماید: «و انه لیحضر حیث ما ذکر فمـن ذکره منکـم فلیسلم علیه»؛ هر کجا از او یاد شود همانجا حاضر می شود، پـس هـر یک از شمـا به یـاد او افتـاد بـر او سلام کنـد.

پس هر چه خير است معناى خير بودنش اين است كه خداوند عنايتى به عين موردش داشته، و آن مورد منظور بالذات بوده، و هر چه شر است شر بودنش اين است كه خداوند خير غير موردش را خواسته و عنايت الهى اولا و بالذات متوجه غير مورد شده، و قهرا نسبت به مورد باعث نقصان و يا مرگ و امثال آن شده است. 6- هر کجا نامـش برده شـود فـوراً حاضر می گردد. در سمت شرقی خیابان اما در شهر ماکو عمارتی به نام کلاه فرنگی وجود دارد که قدمت آن به اواخر حکومت قاجار بر می گردد و متعلق به علی قلی خان بیات ماکوئی می شود.

این خانه در محله سلطان امیر احمد کاشان در خیابان علوی واقع شده که توسط بازرگانی به نام حاج سید حسن نطنزی مقارن با سال 1275 (ه.ق) در دوره قاجاریه ساخته شده و به حاج آقا حسن بروجردی مشهور شده و خانه ای هم که متعلق به وی بوده به خانه بروجردی موسوم گردیده است . آبشار تیزآب نیز در کناره چشمه تیزاب واقع شده و آب آن همان خواص درمانی را دارد که آب این چشمه دارد. چشمه تیزاب آبی تند و گس داشته و علت معروفیت آن، خواص درمانی هست که به آب آن نسبت داده می شود.

آبشار تیزاب در بین تنگه ای با پهنای اندک و در میان کوهستان های بلند، قرار گرفته. البته در رابطه با حقیقت کوثر مطالب فراوان دیگری گفته اند از جمله انکه کوثرهمان ظهور ولایت است «ماء معین، علوم و معارف الهی است؛ و ماء تسنیم، محبت و ولایت. «۸۰» از این رو، خواستیم که پروردگارشان به جای او، فرزندی پاکتر و با محبتتر به آن دو بدهد! بیایید با پیروی از اصول گردشگری مسئولانه، از این منطقه طبیعی منحصربهفرد مراقبت کنیم تا دیگران و نسل آینده هم بتوانند از آن لذت ببرند. در ایام قدیم بسیاری از فرش فروشهای تهرانی قالیها و قالیچههای خود را در آب این چشمه میشستند و بر این باور بودند که این آب فرشها را روشنتر و پاکیزهتر میکند.

خوشبختانه در منطقه گنو اماکن تفریحی بسیاری قرار دارد: از استخر و جکوزی گرفته تا فروشگاه و نمازخانه، امکانات متعددی در این مکان تعبیه شده است تا گردشگرانی که برای تماشای طبیعت زیبای این منطقه و بازدید از چشمه آب گرم گنو به این مکان سفر می کنند، از حضور در این مکان نهایت لذت را ببرند. بر این چشمه های آب گرم، در استخر با آب گازدار آشامیدنی نیز در این منطقه وجود دارد و که از سرعین پنج کیلومتر فاصله دارند. این چشمه آب گرم، غربی ترین چشمه در سرعین است.

مجتمع آب درمانی سبلان سرعین، بزرگ ترین مرکز آب درمانی در خاورمیانه است. یکی از مهم ترین ویژگی های این آبشار که توریست ها را به سمت خود جذب می کند، یخ زدن آب آن در زمستان است که چشم انداز زیبایی را به وجود می آورد. این آبشار ارتفاع زیادی ندارد، با این حال به علت اثر درمانی و زیبایی منطقه و اب و هوای مناسب، گردشگران زیادی را به سوی خود می کشد. درهها، رودخانهها و چشمههای بینظیری در این شهر قرار دارد که زیبایی آن را چندین و چند برابر میکنند.

دیدگاهتان را بنویسید